Gruzja rozpoczyna szczepienia przeciwko COVID-19 chińskim preparatem Sinopharm

Gruzja rozpoczęła 4 maja szczepienia przeciwko COVID-19 chińską szczepionką Sinopharm dla wszystkich grup wiekowych powyżej 18 lat. W całym kraju zmobilizowano 30 placówek medycznych, aby podawać szczepionki, a kolejne 44 rozpocznie pracę w najbliższych dniach.

Opracowana w Chinach szczepionka jest trzecią szczepionką podawaną w Gruzji, po Oxford/AstraZeneca i Pfizer-BioNTech, które są obecnie dostępne tylko dla personelu medycznego i obywateli powyżej 55 roku życia.

Amiran Gamkrelidze, szef Narodowego Centrum Kontroli Chorób i Zdrowia Publicznego (NCDC), był jednym z pierwszych Gruzinów, którzy publicznie dostali dziś rano zastrzyk Sinopharm.

Gruzińskie władze ds. zdrowia początkowo podkreśliły, że szczepienie preparatem Sinopharm nie rozpocznie się przed zatwierdzeniem przez WHO, ale krajowa rada ds. szczepień wyraziła wczoraj zielone światło, aby kontynuować szczepienia, ponieważ zastrzyki wykonane w Chinach nadal oczekują zezwolenia WHO.

W międzyczasie ocena dowodów przeprowadzona 3 maja przez strategiczną grupę doradczą WHO (SAGE) wykazała skuteczność szczepionki Sinopharm na poziomie 78,1 proc., co jest zbliżone do wcześniejszej samooceny chińskiej firmy, która wykazała skuteczność 79 proc. SAGE stwierdziła również, że jest „umiarkowanie pewna, że ​​ryzyko poważnych zdarzeń niepożądanych po jednej lub dwóch dawkach” preparatu Sinopharm u dorosłych jest niskie, co zbliża chińską szczepionkę do uzyskania zezwolenia WHO.

Gruzja otworzyła rejestrację szczepionki Sinopharm dla wszystkich obywateli w wieku powyżej 18 lat 27 kwietnia, po otrzymaniu partii 100 000 dawek 3 kwietnia. Według NCDC, głównego urzędu zdrowia publicznego w Gruzji, 17 613 obywateli zarejestrowało się, aby otrzymać chińskie szczepionki .

Tbilisi otrzymało również partię 100 000 szczepionek Sinovac (CoronaVac) z Chin w ramach pomocy humanitarnej 30 kwietnia, ale rejestracja na zastrzyki Sinovac jeszcze nie została otwarta. Kraj rozpoczął szczepienia przeciwko COVID 15 marca. 43 200 dawek brytyjsko-szwedzkiej szczepionki AstraZeneca dotarło do Gruzji 13 marca, a 29 250 dawek szczepionki Pfizer-BioNTech 25 marca.

Władze Gruzji mają nadzieję, że do końca roku zaszczepią ponad 60 proc. z 3,7 miliona populacji. Jednak po około sześciu tygodniach od podania szczepionki AstraZeneca i Pfizer-BioNTech tylko 45 344 osób otrzymało obecnie co najmniej jedną szczepionkę, czyli około 1,2 proc. populacji. Całkowita liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 w kraju wynosi 313 742, z czego 295 458 wyzdrowiało, a 4 183 zmarło. Liczba aktywnych obecnie przypadków to 14 075.