Kirgistan i Tadżykistan deeskalują napięcie na granicy

Szefowie Państwowych Komitetów Bezpieczeństwa Narodowego Kirgistanu Kamczybek Taszjew i Tadżykistanu Saimumin Jatimow przeprowadzili rozmowy, które mają obniżyć temperaturę na granicy obu państw po ostatnich incydentach zbrojnych.

Przewodniczący Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kirgistanu Kamczybek Taszjew powiedział, że po negocjacjach przyjęto protokół składający się z 4 punktów.

„Protokół ten leży w interesie obu krajów. Nasze narody przeżywają trudne czasy. W obu krajach mieliśmy tragedię. Praca była dla nas trudna, ale mimo to na polecenie szefów naszych państw zdecydowaliśmy się całkowicie zaprzestać ostrzału i wycofać wszystkie formacje wojskowe na stałe miejsca rozmieszczenia. Od teraz, dzięki wysiłkom naszych sąsiadów i naszym wysiłkom, pokój i spokój zapanują w naszych krajach, zwłaszcza na obszarach przygranicznych.”- powiedział Tajszew.

Szef Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Tadżykistanu Saimumin Yatimov powiedział, że podczas rozmów odbyła się owocna rozmowa zainicjowana przez szefów państw.

„Tragedia, która wydarzyła się na terenach przygranicznych, nigdy nie powinna się powtórzyć. My, politycy, musimy rozwiązać wszystkie problemy i dać naszym narodom możliwość życia w pokoju i przyjaźni. Osiągnięto co do zasady porozumienie w sprawie osiągnięcia pokoju i stabilności na ziemiach kirgisko-tadżyckich. Jestem przekonany, że będziemy w stanie to zrobić i rozwiążemy to tak szybko, jak to możliwe, a nasze narody, jak zawsze, będą żyły w przyjaźni i wzajemnym zrozumieniu.” – powiedział Yatimov.

Żałoba narodowa w Kirgistanie

Prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow podpisał dekret uznający 1-2 maja 2021 r. za dni żałoby narodowej w Republice Kirgiskiej – poinformował jego służba prasowa. W wyniku konfliktu zbrojnego w dniach 29-30 kwietnia 2021 r. Na granicy kirgisko-tadżyckiej w obwodzie batkeńskim dochodzi do licznych ofiar cywilów i żołnierzy. Starcie zbrojne spowodowało również znaczne szkody majątkowe wśród ludności cywilnej.

W związku z tym, wyrażając głęboki smutek z powodu ofiar oraz kondolencje ich rodzinom i bliskim, postanawia się:

  • ogłoszenie dni 1-2 maja 2021 r. dniami żałoby narodowej w Republice Kirgiskiej;
  • obniżyć flagi państwowe Republiki Kirgiskiej na terenie całego kraju, a także na budynkach placówek dyplomatyczno-konsularnych za granicą;
  • zaproponować instytucjom kulturalnym oraz stacjom telewizyjnym i radiowym odwołanie imprez i programów rozrywkowych w dni żałoby narodowej;
  • poinstruować rząd Republiki Kirgiskiej wraz z władzami lokalnymi o podjęciu niezbędnych środków w celu pomocy rodzinom ofiar i rannym.

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia w wyniku konfliktu zbrojnego na granicy zginęło 31 osób, 154 zostało rannych.

Rozmowy prezydentów Kirgistanu i Tadżykistanu

Prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow i prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon przeprowadzili rozmowy telefoniczne 1 maja. Szefowie państw potwierdzili swoje przywiązanie do wszystkich wcześniej osiągniętych porozumień i wzajemnego poszanowania terytoriów i granic państw. Prezydenci wyrazili też nadzieję, że szybko ureguluje się obecną sytuację na granicy.

W rozmowie telefonicznej szefowie Kirgistanu i Tadżykistanu po raz kolejny potwierdzili, że cały sprzęt wojskowy zostanie wycofany z terenów przygranicznych po obu stronach. Ponadto przywódcy obu krajów uzgodnili powołanie wspólnej komisji Kirgistanu i Tadżykistanu do przeprowadzenia kontroli całego sprzętu wojskowego na granicy kirgisko-tadżyckiej.

Prezydenci Kirgistanu i Tadżykistanu szczególnie podkreślili znaczenie zapobiegania prowokacjom wpływającym na stabilizację sytuacji na obszarach przygranicznych. Obaj przywódcy zgodzili się rozwiązać tę sytuację wyłącznie pokojowymi środkami i odbyć bezpośrednie spotkanie w Duszanbe w drugiej połowie maja tego roku.

Powiązany artykuł