Kazachstan wprowadza QazVac, własną szczepionkę na COVID-19

Kazachstan dołączył do grupy krajów, które wyprodukowały i udostępniły własną szczepionkę na COVID-19, o czym prezydent Kassym-Jomart Tokajew poinformował na Twitterze w piątek (23 kwietnia). Pierwsza partia szczepionki QazVac została już wysłana do kilku regionów kraju.

„Produkcja szczepionek zostanie zwiększona, aby była dostępna dla wszystkich obywateli. Kazachstan stał się jednym z nielicznych stanów, które stworzyły własną szczepionkę. Dziękuję naukowcom i wszystkim specjalistom, którzy brali udział w jej opracowaniu” – powiedział prezydent.

W październiku ubiegłego roku to Tokajew wydał instrukcje dotyczące opracowania własnej szczepionki w Kazachstanie.

Pojawienie się QazVac jest mocnym wskaźnikiem potencjału naukowego i przemysłowego tego kraju Azji Centralnej. Oprócz Kuby wszystkie inne kraje, które opracowały szczepionki COVID-19, w tym Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Indie, mają znacznie większe gospodarki i populacje.

Według służby prasowej premiera szczepionka QazVac (QazCovid-in) jest produktem Instytutu Badawczego ds. Bezpieczeństwa Biologicznego. Wicepremier Yeraly Tugzhanov, który brał udział w wysyłce pierwszej partii QazVac w regionie Zhambyl, powiedział, że stworzenie szczepionki pozwoliło Kazachstanowi stać się jednym z nielicznych krajów na świecie, które rozwinęły własne szczepionki przeciw koronawirusowi, potwierdzające duży potencjał krajowej nauki.

Pierwsze 50 000 dawek szczepionki QazVac zostanie rozesłane do centrów aptecznych i dostarczone do wszystkich regionów kraju. Oczekuje się, że szczepienie QazVac rozpocznie się 26 kwietnia. Kolejna partia – 50 000 dawek – zostanie wyprodukowana w maju. Podobno w przyszłości planowane jest zwiększenie produkcji szczepionki do 500-600 000 dawek miesięcznie.

Wcześniej dyrektor generalny Instytutu Badawczego Problemów Bezpieczeństwa Biologicznego, Kunsulu Zakarya, powiedziała, że szczepionka Kazachstanu ma 100 proc. skuteczność w pierwszym etapie badań klinicznych i 96 proc. skuteczność w drugim etapie badań klinicznych.

Preparat można przechowywać w temperaturze od 2 do 8 ° C, co ułatwia transport i przechowywanie w zamrażarce nawet przez rok. Kazachstan ma stosunkowo niewielką liczbę przypadków COVID-19, prawdopodobnie w wyniku rygorystycznych obostrzeń. do piątku całkowita liczba przypadków wyniosła 300 733, przy 3512 zgonach, a około 257 278 osób wyzdrowiało.