MFW podtrzymuje skromną prognozę wzrostu dla Armenii

Międzynarodowy Fundusz Walutowy potwierdził swoje wcześniejsze prognozy, że gospodarka Armenii wzrośnie w tym roku tylko o 1 procent, po spadku o 7,6 procent w 2020 roku.

W najnowszym Regional Economic Outlook opublikowanym w tym miesiącu MFW zwrócił uwagę na utrzymujące się negatywne skutki pandemii koronawirusa, a także zeszłorocznej wojny w Górskim Karabachu.

Kwartalny raport zwraca uwagę na poważny wpływ pandemii na ormiański sektor turystyczny, który gwałtownie wzrósł od końca pierwszej dekady XXI wieku. Mówi się, że sektor będzie się stopniowo odnawiać w latach 2022–2023.

MFW prognozował taką samą stopę wzrostu w grudniu, kiedy zatwierdził nową ratę pożyczki w wysokości 37 milionów USD, która miała pomóc władzom Armenii w radzeniu sobie z recesją.

Bank Centralny Armenii podobnie powiedział w zeszłym miesiącu, że krajowa gospodarka prawdopodobnie wzrośnie o 1,4 procent w 2021 roku. Bank Światowy przedstawił bardziej optymistyczne spojrzenie na gospodarkę Armenii pod koniec marca, mówiąc, że powinna ona wzrosnąć o 3,4 proc. Rząd Armenii prognozuje podobne tempo wzrostu.

Dane rządowe pokazują, że PKB nadal spadało w styczniu i lutym, ale w marcu odnotwano oznaki ożywienia. Bank Światowy ostrzegł, że jego prognoza PKB jest „scenariuszem bazowym”, który zakłada, że ​​kraj Kaukazu Południowego uniknie blokad związanych z koronawirusem i dalszych wstrząsów politycznych. „Ryzyko dla perspektyw jest mocno obciążone w dół”, napisano w raporcie.