Zwolniony z tymczasowego aresztu były premier Kirgistanu płaci 12 mln USD odszkodowania

Były premier Kirgistanu Kubanychybek Jumaliev, oskarżony o korupcję, został zwolniony z aresztu śledczego po zapłaceniu równowartości prawie 12 mln dolarów odszkodowania na rzecz skarbu państwa.

Sąd rejonowy w Biszkeku podjął decyzję 12 kwietnia po tym, jak Państwowy Komitet Bezpieczeństwa Narodowego (UKMK) poinformował, że otrzymał od Jumalieva gotówkę i nieruchomości o szacunkowej wartości ponad 1 miliarda somów.

Jumaliewowi nakazano nie opuszczać Biszkeku na czas prowadzenia śledztwa. Jumaliev, który nadal zasiada w parlamencie, został aresztowany na początku lutego pod zarzutem nadużycia władzy, prania pieniędzy, uchylania się od płacenia podatków i nielegalnego wzbogacania się.

Około miesiąc temu Jumaliev został przeniesiony do szpitala w celu leczenia problemów z sercem i nadciśnienia. Po czterech tygodniach pobytu w szpitalu powrócił do tymczasowego aresztowania.

W październiku prezydent Sadyr Żaparow, pełniący wówczas funkcję prezydenta, ogłosił „amnestię ekonomiczną”, na mocy której urzędnicy wzbogacający się poprzez korupcję mogliby zostać „ułaskawieni”, jeśli zgodzą się zwrócić pieniądze. W przypadku uznania winy sąd uwzględnia takie wpłaty przy ustalaniu kary dla oskarżonego. Sąd może przyjąć zapłatę jako wystarczającą karę lub zażądać dodatkowych środków.