Sześciu deputowanych Gruzińskiego Marzenia przechodzi do nowej partii Gacharii

Sześciu deputowanych Gruzińskiego Marzenia opuściło partię, aby dołączyć do nowej, na czele której stanie były premier Giorgi Gakharia.

Na środowej konferencji prasowej w parlamencie jeden z posłów, Giorgi Khojevanishvili, powiedział, że jest w trakcie tworzenia nowej partii, ale nie podał dalszych szczegółów. Sześciu deputowanych oświadczyło, że na razie będą pełnić rolę niezależnych posłów.

Większość posłów odchodzących z większości 14 kwietnia to debiutanci polityczni, którzy dołączyli do Gruzińskiego Marzenia w okresie poprzedzającym wybory parlamentarne 31 października.

Sześciu posłów – Giorgi Khojevanishvili, Aleksandre Motserelia, Beka Liluashvili, Shalva Kereselidze, Micheil Daushvili, Ana Buchukuri – określiło się jako „członkowie zespołu Giorgiego Gakharii”.

Gakharia zrezygnował, powołując się na spory wewnątrz partii co do tego, czy aresztować lidera opozycyjnej partii Zjednoczony Ruch Narodowy Nikę Melię. Niedługo po jego rezygnacji policja wtargnęła do siedziby największej partii opozycjnej i aresztowała Melię, co doprowadziło do ponownych protestów i powszechnego międzynarodowego potępienia oraz pogłębienia kryzysu politycznego w kraju.

Przemawiając w środę do dziennikarzy, Giorgi Khojevanishvili powiedział, że będą „dzielić się sukcesami i porażkami” Gruzińskiego Marzenia, ale opinia publiczna oczekuje, że politycy „zajmą się pandemią, kryzysem gospodarczym, bezrobociem, ubóstwem […] zamiast niekończącymi się konfliktami między partiami politycznymi”.