Koniec pogłosek o pogarszającym się stanie zdrowia prezydenta Tadżykistanu

24 marca prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon udał się w podróż służbową do regionu Khatlon. Celem wyjazdu głowy państwa jest „przybliżenie procesu przygotowań do obchodów Święta Niepodległości i zapoznanie się z sytuacją społeczno-gospodarczą regionu” – poinformowało służba prasowa głowy państwa.

Jak podaje służba prasowa Prezydenta Tadżykistanu, Emomali Rachmon rano wziął udział w uroczystości otwarcia innowacyjnej uczelni medycznej, przedsiębiorstwa do produkcji łupków oraz uruchomienia przedsiębiorstwa do produkcji rowerów ,,Somoni Rasul” w mieście Bokhtar.

Rahmon podczas swojej podróży planuje odwiedzić inne rejony regionu Khatlon. Wizyta prezydenta w regionie Khatlon była przedmiotem doniesień i plotek w kontekście „pogarszającego się stanu zdrowia przywódcy kraju”. Przypomnijmy, że wbrew doniesieniom oficjalnych mediów tadżyckich prezydent Emomali Rachmon nie wyjechał 22 marca do regionu Khatlon.

Opóźnienie w wyjeździe prezydenta Tadżykistanu zwróciło uwagę na Twitterze i anglojęzycznej stronie internetowej prezydenta, gdzie nie pojawiały się informacje o jego aktywności od 10 marca. Syn prezydenta Rustam Emomali, który pełni funkcję burmistrza Duszanbe oraz spikera parlamentu wypełnia część obowiązków prezydenta.

​Długa nieobecność Emomali Rahmona spowodowała nieuniknione plotki o stanie zdrowia 68-letniego przywódcy. Dodatkowo biuro prasowe Rahmona nie opublikowało żadnych jego nowych zdjęć od 5 marca.

Sekretarz prasowy prezydenta Tadżykistanu Abdufattoh Sharifzoda, zapytany przez media tadżyckie powiedział 22 marca, że ​​stan zdrowia głowy państwa jest doskonały, a wszystkie zdjęcia opublikowane przez służbę prasową prezydenta są świeże. Emomali Rachmon rządzi niepodzielnie Tadżykistanem od 1992 roku.