Bank Centralny Armenii przewiduje skromniejszy wzrost PKB w tym roku

Bank Centralny Armenii zrewidował swoją prognozę wzrostu gospodarczego dla kraju w 2021 roku.

Jego szef Martin Galstian twierdzi, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) Armenii wzrośnie o 1,4 proc. zamiast o 2 proc., jak przewidywano przed początkiem roku.

„Wynika to głównie ze spowolnienia odnotowanego w niektórych sektorach gospodarki w czwartym kwartale [2020 r.] oraz w pierwszym kwartale tego roku, w szczególności w przemyśle, usługach i rolnictwie.” – powiedział Galstian.

Gospodarka Armenii skurczyła się o 8,5 proc. w 2020 r. na tle jesiennej wojny w Górskim Karabachu i trwającej pandemii COVID-19.

Galstian powiedział, że na obecną inflację, w tym wzrost cen podstawowych artykułów żywnościowych, wpływa głównie sytuacja na rynku międzynarodowym, a także dewaluacja krajowej waluty Armenii, czyli dramu, który stracił prawie 10 procent swojej wartości od zeszłorocznej wojny.

Bank Centralny Armenii nie zmienił obecnych stóp procentowych. W grudniu został podniesiony o 1 punkt procentowy, a następnie w lutym o 0,25 punktu procentowego do 5,5 procent. Ten instrument pieniężny służy do kontrolowania inflacji.

Od lutego 12-miesięczna inflacja w Armenii wyniosła 5,3 proc. Galstaian powiedział, że oczekuje się, że indeks ten spadnie w najbliższej przyszłości, aby ustabilizować się wokół przewidywanej 4-procentowej stopy inflacji.