Uzbekistan wyda specjalne zaświadczenia dla obywateli zaszczepionych przeciwko COVID-19

Uzbekistan planuje wydawanie specjalnych zaświadczeń dla obywateli zaszczepionych przeciwko koronawirusowi – powiedział szef Służby Sanitarno-Epidemiologicznej i Zdrowia Publicznego Bakhodir Yusupaliyev.

Według niego planowane jest utworzenie specjalnej strony internetowej i sporządzenie listy osób, które otrzymały szczepionkę. Ponadto obywatele, którzy zostali zaszczepieni przeciwko zakażeniu koronawirusem, otrzymają odpowiednie świadectwa szczepień.

Wcześniej informowano, że Uzbekistan otrzyma w marcu ponad 1 milion dawek szczepionki ZF-UZ-VAC 2001. Służba Opieki Sanitarno-Epidemiologicznej i Zdrowia Publicznego opublikowała niedawno listę kategorii obywateli, którzy otrzymają bezpłatną szczepionkę na koronawirusa.

Uzbekistan otrzyma pierwszą partię szczepionek AstraZeneca (660 tys. dawek) w ramach inicjatywy COVAX w dniach 15-20 marca. Poinformował o tym na konferencji prasowej Yusupaliev.

Według niego w kolejnym etapie zostanie zakupiony 1 milion dawek rosyjskiej szczepionki Sputnik V. „Obecnie przedłożona umowa na zakup szczepionki jest rozpatrywana przez stronę rosyjską. W marcu planowany jest import 1 mln dawek szczepionki ZF-UZ-VAC 2001, której współautorem jest Uzbekistan.” – powiedział.

Należy zauważyć, że wszystkie przygotowania do rozpoczęcia masowych szczepień zostały przeprowadzone w Uzbekistanie. Gotowe są specjalne magazyny i pojazdy do przechowywania importowanych szczepionek, mobilne zespoły i centra szczepień.

Na zakup specjalnych strzykawek do szczepień przeznaczono 6 miliardów sumów. Do zaszczepienia ludności przygotowuje się ponad 10 tysięcy osób wykonujących szczepienia.

Powiązany artykuł