Gruzja zaczyna interesować się chińskimi szczepionkami przeciwko COVID-19

Gruzja rozważa zakup chińskich szczepionek Sinopharm i Sinovac przeciwko koronawirusowi COVID-19, powiedziała we wtorek wiceminister zdrowia Tamara Gabunia.

Według Gabuni chińskie szczepionki, zwłaszcza Sinopharm, mogą zostać dopuszczone przez Światową Organizację Zdrowia do końca marca.

Zauważyła, że preparat ​​Sinopharm został już zatwierdzony na Węgrzech. Ponadto Gabunia poinformowała o negocjacjach z innymi firmami produkującymi szczepionki, w szczególności z amerykańską Moderną. Wyraziła przekonanie, że program szczepień rozpocznie się w Gruzji pod koniec marca.

Według niej w pierwszym etapie spodziewana jest dostawa szczepionek AstraZeneca i Pfizer zakupionych za pośrednictwem platformy COVAX. W zeszłym tygodniu dyrektor generalny Gruzińskiego Centrum Chorób Zakaźnych i AIDS, Tengiz Tsertsvadze, powiedział dziennikarzom, że osiągnięto wstępne porozumienie z amerykańską firmą biotechnologiczną Novavax Inc na dostarczenie do kraju 1 miliona dawek szczepionki Novavax do końca czerwca tego roku.

Jego zdaniem do tego czasu szczepionka Novavax zostanie zatwierdzona przez organizacje międzynarodowe i organy regulacyjne. Jednocześnie powiedział, że Gruzja spodziewa się w tym miesiącu 129 tysięcy dawek szczepionki AstraZeneca.

W Gruzji, według gruzińskiego Ministerstwa Zdrowia, od początku pandemii potwierdzono 273 137 przypadków zakażenia COVID-19, a 3601 osób zmarło. We wtorek rano rejestrowano 139 nowych pacjentów, zmarło 10 osób.

W międzyczasie szef Krajowego Centrum Kontroli Chorób Gruzji, Amiran Gamkrelidze, powiedział we wtorek, że w kraju odnotowano pierwszy przypadek reinfekcji. Według niego COVID-19 został wykryty u pacjenta, który miał go około trzy miesiące temu.

Jedna odpowiedź do “Gruzja zaczyna interesować się chińskimi szczepionkami przeciwko COVID-19”

Możliwość komentowania została wyłączona.