Lider opozycji w Armenii potępia oskarżenia przeciwko niemu jako bzdury

Komitet Śledczy wszczął postępowanie karne przeciwko Vazgenowi Manukjanowi w sprawie wezwań do przejęcia władzy. Lider opozycyjnego Ruchu Zbawienia Ojczyzny w Armenii potępił oskarżenia o przejęcie władzy wysuwane przeciwko niemu przez krajowy komitet śledczy jako nonsens.

„Oskarżenia wysunięte przez Komitet Śledczy to kompletny nonsens. Trudno mnie czymś takim przestraszyć.” – powiedział lider opozycji.

Wcześniej w środę komisja wszczęła sprawę karną przeciwko Manukjanowi w związku z wezwaniami do przejęcia władzy i zdecydowanej zmiany podstaw konstytucyjnych kraju. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Manukjan był w różnych latach premierem i ministrem obrony. W obliczu kryzysu politycznego w Armenii trwającego od listopada ubiegłego roku Ruch Ocalenia Ojczyzny, który zjednoczył kilkanaście partii, wskazał Manukjana jako swojego kandydata na premiera do utworzenia tymczasowego rządu na wypadek rezygnacji obecnego premiera Nikola Paszyniana.

Armenia pogrążyła się w protestach w listopadzie ubiegłego roku, kiedy opozycja uznała Paszyniana za odpowiedzialnego za warunki, które podpisał w trójstronnym oświadczeniu z przywódcami Azerbejdżanu i Rosji o zaprzestaniu działań wojennych w strefie konfliktu w Górskim Karabachu. Jednak kryzys polityczny zaostrzył się jeszcze bardziej. Sztab Generalny Armenii wydał oświadczenie żądające od premiera i rządu ustąpienia 25 lutego. Paszynian potępił to posunięcie najwyższego szczebla jako próbę wojskowego zamachu stanu i ogłosił decyzję o zwolnieniu szefa Sztab Generalny.

Prezydent Armenii Armen Sarkissian, który jest upoważniony przez konstytucję do mianowania i odwoływania szefa Sztabu Generalnego na polecenie premiera, odmówił w sobotę podpisania dekretu odwołującego generała. Następnie Paszynian odesłał dekret prezydentowi, ale Sarkissian po raz kolejny odmówił zwolnienia go we wtorek. Decyzja wejdzie jednak w życie automatycznie nawet bez podpisu prezydenta, chyba że przedłoży on propozycję Paszyniana do Trybunału Konstytucyjnego do 3 marca. Jednocześnie Sarkissian nie ogłosił jeszcze swojego przebiegu działań. Tymczasem przez cały ten czas prowadzi konsultacje z różnymi siłami politycznymi.

,,Podczas wieców na Placu Wolności 12 i 20 lutego 2021 roku Vazgen Manukjan publicznie wezwał do przejęcia władzy i przymusowej zmiany ustroju konstytucyjnego. W związku z tym podjęto decyzję o postawieniu w stan oskarżenia Manukyana na podstawie artykułu 301 kodeksu karnego Armenii.”– podały służby prasowe Komitetu Śledczego. Manukjan ma obowiązek zgłosić się w czwartek do biura śledczego. Zostanie powiadomiony o decyzji o postawieniu go w stan oskarżenia i przesłuchany. Grozi mu kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Powiązany artykuł