Paszynian ponownie „gotowy” do przeprowadzenia przedterminowych wyborów

Premier Nikol Paszynian wyraził w poniedziałek gotowość przeprowadzenia nowych wyborów parlamentarnych w celu rozwiązania kryzysu politycznego w Armenii, pogłębionego żądaniami jego ustąpienia ze strony armeńskiej armii.

Przemawiając na wiecu zorganizowanym na Placu Republiki w Erywaniu, Paszynian ponownie odrzucił te żądania jego dymisji ze strony wojskowych i ocenił jako próbę zamachu stanu. Powiedział, że generał pułkownik Onik Gasparian, szef sztabu generalnego armii armeńskiej, musi sam ustąpić.

Szef rządu stwierdził, że wypowiedź szefa armii z 25 lutego została zainicjowana przez generała Gaspariana na polecenie byłego prezydenta Serża Sarkisjana. Oskarżył Sarkisjana i innych przywódców opozycji o wykorzystywanie wojska w celu zakończenia „władzy ludu”. Paszynian wystąpił o odwołanie Gaspariana natychmiast po oświadczeniu, w którym zarzucano obecnemu rządowi, że po ostatniej wojnie w Górskim Karabachu postawił Armenię „na krawędzi upadku”.

Prezydent odmawia podpisania dymisji generała

Prezydent Armen Sarkissian odmówił jednak podpisania w weekend dekretu zwalniającego najwyższego generała kraju z jego obowiązków. Zwracając się do dziesiątek tysięcy zwolenników, premier wezwał prezydenta do zaprzestania blokowania dymisji Gaspariana. Potwierdził, że spotkał się z prezydentem wcześniej tego dnia, ale nie podał szczegółów rozmowy.

W swoim godzinnym przemówieniu Paszynian ponowił również ofertę przyspieszonych wyborów parlamentarnych, które po raz pierwszy złożył pod koniec grudnia po protestach opozycji wywołanych klęską Armenii w wojnie z Azerbejdżanem. Siły opozycyjne odrzuciły ofertę, mówiąc, że takie wybory musi przeprowadzić rząd tymczasowy po rezygnacji Paszyniana.

„Zgodzimy się na przedterminowe wybory parlamentarne, jeśli ta propozycja zostanie zaakceptowana przez siły parlamentarne.” – powiedział Paszynian. Wskazał dwie partie opozycyjne reprezentowane w parlamencie: Jasną Armenię (LHK) i Dostatnią Armenię (BHK).

Opozycja podzielona

Lider LHK, Edmon Marukian, powiedział w niedzielę, że jego partia zgodzi się na wybory organizowane przez obecny rząd w celu złagodzenia narastających napięć politycznych w kraju. Marukian powiedział, że w ramach tego kompromisowego porozumienia Paszynian musi przestać próbować zwolnić generała Gaspariana.

W przeciwieństwie do partii Marukiana, BHK jest kluczowym członkiem Ruchu Ocalenia Ojczyzny, sojuszu bardziej twardych grup opozycyjnych, które próbują obalić Paszyniana protestami ulicznymi. Tysiące jego zwolenników zgromadziło się w poniedziałek na ulicy przed budynkiem parlamentu w Erywaniu, gdzie sojusz rozłożył obóz namiotowy pod koniec zeszłego tygodnia.

„Opuścimy ulicę tylko wtedy, gdy pozbędziemy się tego zdrajcy.” – powiedział tłumowi koordynator sojuszu, Ishkhan Saghatelian. Powiedział, że demonstracje opozycji nabierają rozpędu i będą kontynuowane w najbliższych dniach. Ruch Ocalenia Ojczyzny wyraził zdecydowane poparcie dla Gaspariana i 40 innych wysokich rangą oficerów armii, którzy podpisali oświadczenie antyrządowe. W związku z tym sojusz pochwalił prezydenta Sarkissiana za to, że nie zwolnił szefa sztabu.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Paszynian ponownie „gotowy” do przeprowadzenia przedterminowych wyborów”

Możliwość komentowania została wyłączona.