Gruzja: Opóźnienie w dostawie szczepionki na COVID-19

Gruzja otrzyma pierwsze dawki szczepionki Covid-19 na początku marca, a nie w lutym, powiedział szef Centrum Chorób Zakaźnych Tengiz Tsertsvadze.

,,Zgodnie z negocjacjami pierwsze dawki szczepionki powinny już być w Gruzji, chociaż umowy nie zawsze są ściśle realizowane na czas, a proces jest nieco opóźniony. Gruzja otrzyma szczepionkę COVID-19 tydzień lub dwa tygodnie później… Nie sądzę, żeby to była tragedia, jeśli plan szczepień zostanie sprawnie wdrożony.”– stwierdził Tsertsvadze.

Tsertsvadze poinformował również, że oprócz platformy COVAX, Gruzja podpisała już umowy bilateralne i otrzyma 150 000 dawek szczepionki AstraZeneca, która może być importowana do kraju wcześniej niż szczepionka Pfizer lub na w tym samym czasie na początku marca.

Gruzja otrzyma 1,4 miliona dawek szczepionki za pośrednictwem platformy Covax (szczepionki COVID-19 Global Access Facility), a pozostałe dwa miliony dawek kupi w drodze negocjacji z krajami UE i producentami szczepionek – powiedziała niedawno wiceminister zdrowia Gruzji Tamara Gabunia.

Tengiz Tsertsvadze powiedział, że Gruzja wybrała już szpitale, w których odbędzie się szczepienie.Pracownicy medyczni, którzy będą musieli uczestniczyć w procesie szczepień, przeszli już szkolenie. Około 14 000 pracowników medycznych zostanie zaszczepionych preparatem Pfizera po dostarczeniu go Gruzji.

Priorytetowymi grupami szczepień dla rządu w Tbilisi są lekarze i pielęgniarki, zwłaszcza ci, którzy muszą opiekować się pacjentami z COVID-19. Rząd gruziński planuje w tym roku zaszczepić 60 proc. populacji 3,7 mln kraju.

Powiązany artykuł