Szef Komitetu Bezpieczeństwa Tadżykistanu odwiedza Afganistan w celu omówienia kwestii regionalnych

Szef Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego w Tadżykistanie Saimumin Yatimov omówił w Kabulu kwestie regionalne i współpracę dwustronną ze swoim afgańskim odpowiednikiem.

Szef Wysokiej Rady ds. Pojednania Narodowego w Afganistanie, Abdullah Abdullah, napisał na Facebooku 14 lutego, że spotkał się z Yatimovem i omówił toczące się wewnątrz Afganistanu rozmowy pokojowe w stolicy Kataru – Doha – dwustronną współpracę w zakresie bezpieczeństwa oraz sytuację wzdłuż afgańsko-tadżyckich granic.

Podczas rozmów obie strony dyskutowały o regionalnych implikacjach sytuacji w Afganistanie i wspólnych wysiłkach przeciwko terroryzmowi i ekstremizmowi.

„Władze Azji Centralnej, w tym Tadżykistanu, są zaniepokojone niejasnością w toczących się rozmowach pokojowych w Afganistanie, kontynuacją przemocy w Afganistanie, aktywizacją grup terrorystycznych na północy Afganistanu oraz rosnącym przemytem narkotyków przez granicę afgańsko-tadżycką.” – powiedział w trakcie spotkania Yatimov.

W ostatnich latach media w obu krajach donosiły o licznych starciach między tadżyckimi strażami granicznymi a afgańskimi handlarzami narkotyków. To druga podróż Yatimowa do Kabulu od początku września. Yatimov odwiedził Kabul w dniach 9-11 września ubiegłego roku.

W przeddzień wizyty Yatimowa w Kabulu prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon i jego afgański odpowiednik Aszraf Ghani rozmawiali telefonicznie o kwestiach regionalnych i stosunkach dwustronnych – poinformowała 15 lutego służba prasowa prezydenta Tadżykistanu. Granica tadżycko-afgańska ma ponad 1340 kilometrów długości. Przemyt narkotyków, odbywa się głównie z Afganistanu do Rosji i dalej do Europy przez Tadżykistan i inne kraje Azji Centralnej.