Tadżykistan: Polityk opozycji skazany na 14 lat więzienia

Mahmurod Odynajew polityk opozycji tadżyckiej (wiceszef partii socjaldemokratycznej), został skazany na 14 lat więzienia pod zarzutem chuligaństwa i „nawoływania do ekstremizmu” przez sąd rejonowy w Duszanbe.

Syn Odynajewa również został skazany za chuligaństwo i ukarany grzywną w wysokości 58 000 somoni (ponad 5 000 USD). Obaj mężczyźni nie przyznali się do winy podczas procesu, który rozpoczął się 25 stycznia.

Mahmurod Odynajew zaginął 20 listopada po tym, jak poprosił burmistrza Duszanbe Rustama Emomali w poście na Facebooku o pozwolenie mu i zwolennikom Partii Socjaldemokratycznej – jedynej partii opozycyjnej działającej w Tadżykistanie – na zorganizowanie demonstracji w sprawie podwyżek cen żywności.

5 grudnia Prokuratura Generalna Tadżykistanu potwierdziła, że ​​Odynajew został aresztowany w Duszanbe. Według władz miał on rzekomo pod koniec października przeprowadzić akt chuligaństwa w wojskowym biurze poborowym, gdzie prokuratorzy twierdzą, że skonfrontował się z funkcjonariuszami w sprawie poboru do wojska swojego syna.

Nastąpiło to po tym, jak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało w listopadzie, że drugi syn, został oskarżony o chuligaństwo z powodu jego rzekomego udziału w bójce. Opozycjonista powiedział, że nieznani napastnicy dotkliwie pobili jego syna w ramach wywieranej na niego kampanii nacisku za jego działalność polityczną.

Prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon, który od 1992 r. niepodzielnie rządzi byłą republiką radziecką, jest krytykowany za rozprawianie się z opozycyjnymi grupami politycznymi, obrońcami praw i niezależnymi od władz dziennikarzami.