COVID-19 paraliżuje życie mieszkańców granicy Tadżykistanu i Afganistanu

W związku z pandemią COVID-19 handel między Tadżykistanem a Afganistanem zmniejszył się, a cztery rynki graniczne zostały zamknięte. Sytuacja ta skomplikowała życie ludzi mieszkających na obszarach przygranicznych obu krajów.

Zavki Zavkizoda, minister rozwoju gospodarczego i handlu Tadżykistanu, 19 lutego na konferencji prasowej, odpowiadając na pytanie o negatywne konsekwencje COVID-19 dla gospodarki Tadżykistanu, powiedział, że zamknięcie granic z krajami regionu dotknęło w odczuwalnym stopniu handlu między sąsiednimi krajami. W szczególności, jego zdaniem, w ubiegłym roku doszło do gwałtownego spadku handlu między Tadżykistanem a Afganistanem.

Zavkizoda zwrócił uwagę, że obroty handlu zagranicznego między Tadżykistanem a Afganistanem w 2020 roku wyniosły 70 mln USD, czyli 69,7 proc. całkowitego wolumenu wymiany handlowej między dwoma krajami rok wcześniej.

Paraliż życia na granicy

Minister powiedział, że w 2020 roku Afganistan kupował głównie prąd, cement i wodę mineralną z Tadżykistanu. W ubiegłym roku, kiedy wiele regionów kraju stanęło przed ograniczeniami w dostawach energii elektrycznej z różnych powodów, państwowy holding energetyczny Barki Tojik nie zaprzestał eksportu energii elektrycznej do Afganistanu. Rozgniewało to niektórych mieszkańców Tadżykistanu, ale władze uznały za konieczne kontynuowanie eksportu energii elektrycznej do sąsiedniego kraju z przyczyn technicznych.

Minister rozwoju gospodarczego i handlu Tadżykistanu powiedział także, że pandemia doprowadziła do zamknięcia czterech rynków na granicy tadżycko-afgańskiej. Rynki te znajdowały się głównie na obszarach przygranicznych Autonomicznego Regionu Górnego-Badachszan uw Tadżykistanie.

Zamknięcie tych rynków wpłynęło na zwykłe życie mieszkańców obszarów przygranicznych. Wielu drobnych producentów straciło interesy i dochody z powodu zamknięcia rynków transgranicznych. Mieszkańcy wsi wzdłuż granicy afgańskiej mają trudności z dostępem do podstawowych towarów.

Uzależnienie od przepływu towaru na granicy

Większość regionów przygranicznych Afganistanu jest silnie uzależniona od towarów tadżyckich. Zwłaszcza zimą nie mają dostępu do innych regionów swojego kraju bez przekroczenia granicy z Tadżykistanem. Rynki transgraniczne to jedyny sposób rozwiązania problemu dostępu mieszkańców tych terenów do różnorodnej żywności i podstawowych towarów.

Tadżykistan ma długą granicę z Afganistanem i wyeksportował do tego kraju towary o wartości ponad 97 milionów dolarów w 2019 roku. Tadżykistan sprzedaje głównie energię elektryczną i cement do Afganistanu. Jest ważnym szlakiem tranzytowym dla Tadżykistanu ze względu na swoje położenie geograficzne, ale jego wykorzystanie jest bardzo ograniczone ze względu na zagrożenia bezpieczeństwa. Jednak niektóre produkty spożywcze z Pakistanu, są importowane do Tadżykistanu przez Afganistan.