ADB i Tadżykistan z umowami wartymi 237,5 mln USD

Rząd Tadżykistanu i Azjatycki Bank Rozwoju (ADB) w grudniu 2020 r. podpisały cztery umowy o dotacje na łączną kwotę 237,49 mln USD.

Ma to pomóc Duszanbe poprawić stabilność finansową sektora energetycznego, zwiększyć bezpieczeństwo i niezawodność krajowej sieci drogowej oraz wzmocnić sektor finansowy i zarządzanie podatkami w kraju – poinformowała 6 stycznia misja ADB w Tadżykistanie.

Program dotacji na rozwój sektora energetycznego w wysokości 105 mln USD przyspieszy wdrażanie bieżących reform sektora energetycznego, usprawni detaliczne pomiary energii elektrycznej oraz sieci dystrybucji niskiego i średniego napięcia w siedmiu miastach Tadżykistanu.

Projekt dotacji na rzecz zrównoważonego rozwoju sieci drogowej w wysokości 67,49 mln USD umożliwi odnowienie dwóch istniejących odcinków dróg krajowych w regionie Khatlon: od Dangara do Okmazor (28,7 km) i od Hulbuk do Kangurt (59,5 km). Projekt pomoże także Ministerstwu Transportu w operowaniu systemem zarządzania majątkiem drogowym i promowaniu aktywności ekonomicznej kobiet na obszarze objętym projektem.

Dodatkowa dotacja w wysokości 15 mln USD poprawi zarządzanie zasobami wodnymi w dorzeczu rzeki Pyanj. Dotacja pozwoli na sfinansowanie budowy zbiornika z wyłączeniem basenu w systemie irygacyjnym Chubek w południowej części kraju.

Oparty na polityce program dotacji na rzecz sektora finansowego i zarządzania fiskalnego o wartości 50 mln USD wspiera reformy rządowe mające na celu zwiększenie zaufania sektora prywatnego do sektora finansowego i wzmocnienie go, w połączeniu z usprawnieniem zarządzania budżetem, co pomoże zwiększyć inwestycje prywatne.

Powiązany artykuł