Armenia: UE zwiększa pomoc na walkę z COVID-19

Unia Europejska ogłosiła w zeszłym tygodniu 24 mln euro dodatkowej pomocy finansowej mającej pomóc Armenii uporać się z pandemią koronawirusa i jej poważnymi konsekwencjami społeczno-ekonomicznymi.

Delegatura UE w Erywaniu stwierdziła, że ​​pomoc wesprze „opiekę zdrowotną i środki antykryzysowe dla słabszych grup społecznych i firm dotkniętych COVID-19”.

„W tym roku wydaliśmy już około 60 mln EUR na bezpośrednie wsparcie budżetowe w formie dotacji dla Armenii na walkę z COVID-19″ – powiedział w oświadczeniu szef delegacji Andrea Wiktorin. „Oczekuje się, że nasza pomoc pomoże we wdrożeniu ważnych reform gospodarczych, zachowaniu miejsc pracy i małych przedsiębiorstw oraz promowaniu wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu w Armenii”.

Ostatnia alokacja jest częścią pakietu pomocowego dla Armenii na rzecz koronawirusa o wartości 92 mln euro, zatwierdzonego przez UE w kwietniu.

Pandemia dotknęła w Armenii ponad 160 000 osób, odnotowano prawie 3000 zgonów oficjalnie potwierdzonych do tej pory. Pandemia jest również głównym powodem, dla którego przewiduje się, że gospodarka Armenii skurczy się w tym roku o ponad 7 procent po trzech kolejnych latach silnego wzrostu.

Powiązany artykuł