Gruzja: Nowe ograniczenia sanitarne od soboty

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rząd Gruzji od soboty 28. listopada wprowadza nowe tymczasowe ograniczenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i międzymiastowej, centrów handlowych i sklepów (z wyjątkiem żywności, restauracji, instytucji kulturalnych i sportowych).

Wydłuża się również wprowadzona od 9. listopada godzina policyjna w pięciu miastach Gruzji – o godzinę (będzie obowiązywać od 21:00 do 5:00). Nowe ograniczenia będą obowiązywać od 28. listopada do 1. lutego.

„Sytuacja jest trudna, ale dająca się opanować. Wprowadzamy ograniczenia punktowe ze względu na wzrost zakażenia COVID-19. Od 28. listopada do 24. grudnia wszystkie centra handlowe w ośmiu dużych miastach przestawią się na pracę na wynos. Komunikacja miejska i międzymiastowa zostanie wstrzymana. Od 16. stycznia do 1. lutego nałożone ograniczenia będą obowiązywać tylko w weekendy”– powiedział premier Giorgi Gakharia na konferencji prasowej w czwartek.

Wspomniał również o obostrzeniach w poruszaniu się metrem w stołecznym Tbilisi oraz w miejskim transporcie samochodowym. Dozwolone jest podróżowanie pojazdami prywatnymi i taksówkami. Premier zaznaczył, że rynki rolne, sklepy spożywcze, salony kosmetyczne, apteki i banki będą nadal działać w Gruzji bez żadnych ograniczeń.

„Przez okres dwumiesięcznych ograniczeń wszystkie przedsiębiorstwa produkcyjne będą nadal pracować, prace budowlane, organizacje systemowe będą kontynuowane (będą nadal działać). Chcę podkreślić, że nie wprowadzamy blokady, wprowadzamy ograniczenia punktowe” – powiedział Gacharia.

Według Ministerstwa Zdrowia w Gruzji w ciągu ostatnich 24 godzin wykryto 3801 przypadków zakażenia COVID-19. W kraju odnotowano łącznie 118 690 potwierdzonych przypadków infekcji. Od 26. lutego w Gruzji z powodu COVID-19 zmarło 1124 osób.

Powiązany artykuł