Turkmenistan: Rewolucja technologiczna w rolnictwie

Gospodarstwa turkmeńskie w okresie styczeń-wrzesień zwiększyły ilość prac zmechanizowanych w uprawie roślin o 61,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Danymi chwali się Główny Komitet Statystyczny Turkmenistanu.

Dane wskazują, że rolnictwo w Turkmenistanie staje się coraz bardziej zaawansowane pod względem technologicznym. Zwiększa to plony i jakość płodów rolnych, zwiększa liczbę miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Wskaźniki te zostały osiągnięte głównie dzięki zakupowi przez państwo nowoczesnych maszyn rolniczych. Nowoczesne ciągniki, kombajny i inne maszyny są dystrybuowane w różnych regionach kraju. Z kolei samorządy wysyłają je na pola dzierżawców, pomagając im w terminowym i jakościowym wykonaniu zaplanowanych prac rolniczych.

Wzrost pracy zmechanizowanej ma wpływ na uprawę warzyw oraz owoców. W okresie styczeń-wrzesień w gospodarstwach Turkmenistanu zebrano o 8,4 proc. więcej warzyw i 10 proc. więcej owoców w porównaniu do tego samego okresu w 2019 r.

Rolnictwo w Turkmenistanie jest ważnym sektorem gospodarki, wytwarzającym 12,7 proc. PKB i zatrudniającym 48,2 proc. siły roboczej. W kraju wciąż drzemie ogromny potencjał tego segmentu gospodarki ponieważ tylko 4 proc. całkowitej powierzchni Turkmenistanu (488 100 km²) jest uprawiane.

Ze względu na suchy klimat nawadnianie jest konieczne dla prawie wszystkich uprawianych gruntów. W niektórych częściach kraju uprawia się drobne uprawy pszenicy, owoców cytrusowych, daktyli, fig, melonów, granatów, oliwek i trzciny cukrowej.

W mniejszych ilościach uprawia się również sezam i pistacje. Dwie najbardziej znaczące uprawy to bawełna, która jest uprawiana na prawie połowie nawadnianych terenów kraju oraz pszenica.