Górski Karabach: Biden wzywa Trumpa do mediacji

Były wiceprezydent Joe Biden, który jest kandydatem Demokratów w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, wezwał prezydenta Donalda Trumpa do „osobistego zaangażowania” w celu zakończenia trwających działań wojennych w Górskim Karabachu.

W swoim czwartym oświadczeniu w sprawie wojny, która wybuchła 27. września między Azerbejdżanem a Armenią w Górskim Karabachu, Biden podkreślił, że Waszyngton powinien prowadzić dyplomatyczny wysiłek zmierzający do zakończenia walk.

„Po upadku zawieszenia broni ogłoszonego przez Sekretarza Stanu Mike’a Pompeo 25. października, dla ludności Górskiego Karabachu, która już za bardzo wycierpiała i potrzebuje ochrony, grozi wielka katastrofa humanitarna. Po miesiącu walk prezydent Trump już dawno powinien zaangażować przywódców Armenii, Azerbejdżanu i Turcji do natychmiastowej deeskalacji i zatrzymania natarcia wojsk azerbejdżańskich na Górski Karabach”- powiedział w środę Biden.

Krytyka Trumpa i wezwanie do powstrzymania walk i rozpoczęcia mediacji

Wezwał również administrację do egzekwowania sekcji 907 ustawy o wspieraniu wolności, która zakazuje bezpośredniej pomocy Azerbejdżanowi, w tym pomocy wojskowej.

„Podczas gdy on przechwala się swoimi umiejętnościami w zakresie zawierania umów na wiecach, Trump jeszcze nie zaangażował się, aby powstrzymać tę wojnę. Administracja musi w pełni wdrożyć i nie odstąpić od wymogów sekcji 907 ustawy o wspieraniu wolności, aby zatrzymać napływ sprzętu wojskowego do Azerbejdżanu oraz wezwać Turcję i Rosję do zaprzestania podsycania konfliktu dostawami broni” – podkreślił Biden.

„Stany Zjednoczone powinny wraz z naszymi europejskimi partnerami prowadzić dyplomatyczny wysiłek zmierzający do zakończenia walk i naciskać na międzynarodową pomoc humanitarną, aby zakończyć cierpienia; pod moją administracją dokładnie to zrobimy ”- obiecał Biden.

Administracja Trumpa pośredniczyła w krótkotrwałym zawieszeniu broni między Armenią a Azerbejdżanem, kiedy ministrowie spraw zagranicznych obu krajów odwiedzili Waszyngton pod koniec zeszłego tygodnia. Trzecie zawieszenie broni między Armenią a Azerbejdżanem w trakcie obecnych działań wojennych upadło w ciągu kilku godzin po wejściu w życie rano 26. października.

Oczekuje się, że ministrowie spraw zagranicznych Armenii i Azerbejdżanu spotkają się z trzema współprzewodniczącymi Grupy Mińskiej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie reprezentującej Stany Zjednoczone, Rosję i Francję w Genewie w Szwajcarii, a później omówią sposoby deeskalacji walk, w których zginęły już setki istnień ludzkich po obu stronach.