Kirgistan: Rosja pozostaje strategicznym partnerem

Nowo mianowany minister spraw zagranicznych Kirgistanu Rusłan Kazakbajew w trakcie swojej wizyty w Rosji powiedział, że niedawny przewrót polityczny, który obalił rząd i skłonił prezydenta do dymisji, nie wpłynie na stosunki z Rosją, która jest „głównym partnerem i sojusznikiem”.

Przemawiając w Moskwie po rozmowach ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem 23. października Kazakbajew powiedział dziennikarzom, że nowy rząd będzie nadal „wspierał bliskie kontakty na wszystkich szczeblach i wzmacniał dialog polityczny” z Rosją.

,,Potwierdzamy nasze zobowiązanie do dalszego umacniania tradycji przyjaźni, wzajemnego szacunku i zaufania między naszymi narodami, naszego wspólnego dążenia do poszerzenia sojuszniczych więzi oraz strategicznego partnerstwa między Republiką Kirgiską a Federacją Rosyjską” – powiedział Kazakbajew podczas swojej pierwszej podróży, odkąd 15. października objął stanowisko szefa dyplomacji.

Polityczny chaos ostatniego miesiąca

W Kirgistanie w ciągu ostatni kilku tygodni panował chaos po zarzutach kupowania głosów i innych nieprawidłowości, w trakcie wyborów parlamentarnych 4. października. Masowe protesty przeciwko wynikom, które przyniosły zwycięstwo głównie partiom sprzymierzonym z rządem prezydenta Sooronbaja Dżeenbekowa, obaliły rząd i doprowadziły do ​​dymisji prezydenta.

Sadyr Dżaparow, były prawicowy premier, który został uwięziony pod zarzutem uprowadzenia politycznego rywala, został uwolniony z więzienia w trakcie demonstracji i zatwierdzony 14. października przez parlament jako premier.

Później przejął również obowiązki prezydenta, gdy głowa państwa oraz szef parlamentu zrezygnowali ze swoich stanowisk. Będzie pełnił funkcję prezydenta do styczniowych wyborów. Dżaparow zapowiedział także, że będzie kandydował na prezydenta, jeśli zatwierdzone zostaną poprawki do konstytucji, które na to pozwolą.

Potwierdzenie dalszej współpracy

Minister Spraw Zagranicznych Kirgistanu powiedział, że wysiłki na rzecz wykorzenienia korupcji wśród urzędników w Kirgistanie to jedno z głównych zadań nowego rządu, dodając, że osoby podejrzane o korupcję są eliminowane.

Dramatyczne wydarzenia w Kirgistanie bacznie obserwowała właśnie Rosja, która posiada bazę wojskową w centralno-azjatyckiej republice. ,,Rosja bacznie obserwuje rozwój sytuacji naszego przyjaciela, Kirgistanu, po ogłoszeniu wyniku wyborów parlamentarnych – powiedział Ławrow. ,,Dziś podkreśliliśmy, że według naszych szacunków sytuacja polityczna w kraju wraca do stanu prawnego. ramy i krytyczna sytuacja została w zasadzie przezwyciężona ” – dodał szef rosyjskiej dyplomacji

Ławrow wspomniał również, że wraz z Kazakbajewen omówili „wszystkie aspekty naszej współpracy dwustronnej” i „potwierdzili naszą gotowość do wspierania dialogu politycznego, pogłębiania i wzmacniania naszej dwustronnej współpracy handlowej i gospodarczej oraz poszerzenia współpracy międzyregionalnej”.

Prezydent Rosji Władimir Putin 22. października nazwał wydarzenia w Kirgistanie „niefortunnymi”, dodając, że Rosja zrobiła „wiele”, aby utrzymać stabilność Kirgistanu, odnosząc się do setek milionów dolarów zainwestowanych w tym kraju i zatrudniania kirgiskich pracowników migrujących w Rosji.