Putin gotowy do mediacji w konflikcie między Tadżykistanem a Kirgistanem

Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że Władimir Putin jest gotowy do odegrania roli mediatora w rozwiązaniu konfliktu między Tadżykistanem a Kirgistanem.

„Oczywiście, biorąc pod uwagę naszą podobieństwo w różnych formatach (jest to OUBZ i inni), oczywiście prezydent Putin jest zawsze gotowy do odegrania roli mediatora w rozwiązywaniu ostrych problemów, które mogą pojawić się między uczestniczącymi krajami.” – powiedział przedstawiciel Kremla.

Wcześniej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wezwało Tadżykistan i Kirgistan do zawarcia stabilnych i długoterminowych porozumień, które pozwolą na normalizację sytuacji na granicy, a także do podjęcia skutecznych działań zapobiegających ponownemu wystąpieniu takich incydentów.

„Moskwa z niepokojem obserwowała gwałtowne zaostrzenie się sytuacji na spornym odcinku granicy między naszą bratnią Republiką Kirgiską a Republiką Tadżykistanu.” – powiedziała rzecznik MSZ Maria Zacharowa. Według niej w tej chwili sytuacja się ustabilizowała, ale napięcia nadal się utrzymują.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji złożyło kondolencje krewnym i przyjaciołom ofiar, a także życzyło ofiarom szybkiego powrotu do zdrowia. Maria Zacharowa zauważa, że ​​ministerstwo z zadowoleniem przyjęło „porozumienia osiągnięte między stronami w nocy 30 kwietnia, dotyczące zakończenia starć i przeniesienia napiętej sytuacji na etap negocjacji, wycofania sił i sprzętu wojskowego”.

„Wzywamy strony do dalszych negocjacji – w duchu sojuszu i dobrosąsiedztwa – do osiągnięcia stabilnych i długofalowych porozumień, które pozwolą na normalizację sytuacji, do podjęcia skutecznych działań zapobiegających ponownemu wystąpieniu takich incydentów.” – powiedział urzędniczka rosyjskiego MSZ.

Komunikat mówi również o gotowości Rosji do wniesienia wkładu w każdy możliwy sposób w rozwiązywanie wszelkich kontrowersyjnych kwestii metodami politycznymi i dyplomatycznymi. 30 kwietnia władze Tadżykistanu i Kirgistanu poinformowały, że po dwóch dniach konfliktu zbrojnego sytuacja na granicy tadżycko-kirgiskiej ustabilizowała się.

Powiązany artykuł