Azerbejdżan ogłosił 20 sierpnia swój wniosek o członkostwo w BRICS, który został poparty przez rosyjskich przywódców i podkreśla cel Azerbejdżanu, jakim jest wzmocnienie więzi z Chinami po deklaracji o wspólnym partnerstwie strategicznym Chiny-Azerbejdżan w lipcu. Wzrost znaczenia Kaukazu Południowego i potencjalne członkostwo Azerbejdżanu w BRICS pozwala mu utrzymywać więzi z Rosją i Chinami przy jednoczesnym budowaniu relacji z Zachodem.

Możliwości gospodarcze, takie jak Środkowy Korytarz i Międzynarodowy Korytarz Transportowy Północ-Południe, realizowane wspólnie z innymi państwami członkowskimi BRICS, pozwoliłyby Baku zmniejszyć zależność gospodarczą od eksportu ropy i gazu.

20 sierpnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu ogłosiło, że kraj oficjalnie złożył wniosek o członkostwo w BRICS. Zapowiedź ta była następstwem początkowej deklaracji Azerbejdżanu o chęci przystąpienia do bloku, ujawnionej we wspólnej deklaracji chińsko-azerbejdżańskiej o ustanowieniu strategicznego partnerstwa. Zostało ono przyjęte przez przywódców obu krajów 3 lipca podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO) w Astanie w Kazachstanie. Deklaracja podkreśla zamiar przystąpienia Azerbejdżanu do BRICS i podkreśla poparcie Chin dla tej inicjatywy. Kandydaturę Azerbejdżanu poparła także Rosja, która w ciągu ostatnich dwóch miesięcy kilkakrotnie wyrażała poparcie dla wniosku Baku.

Utrzymanie współpracy z Zachodem

Azerbejdżan dołączył do listy ponad 30 państw ubiegających się o członkostwo w bloku. Przede wszystkim w przypadku Baku, Turcja, najbliższy sojusznik Azerbejdżanu w dziedzinie bezpieczeństwa, również wyraziła zainteresowanie przystąpieniem do organizacji. Chociaż deklaracja intencji jest istotna z punktu widzenia kierunków polityki zagranicznej tych krajów i zasługuje na dokładniejszą analizę, nie oczekuje się pełnego członkostwa w najbliższej przyszłości.

Decyzję Azerbejdżanu o ubieganiu się o członkostwo w BRICS można tłumaczyć z kilku powodów. Ruch ten jest niewątpliwie związany przede wszystkim z intensyfikacją rywalizacji geopolitycznej w regionie. Położenie Azerbejdżanu ma kluczowe znaczenie geopolityczne dla światowych mocarstw – atut, jeśli będzie skutecznie zarządzany, ale może również przekształcić kraj w pole bitwy dla wielkich mocarstw. Stany Zjednoczone dały jasno do zrozumienia, że oczekują od Azerbejdżanu wsparcia zachodnich inicjatyw na rzecz zmniejszenia zależności państw Azji Centralnej od Rosji i Chin poprzez zapewnienie alternatywnego przejścia transportowego wzdłuż swojego terytorium. Azerbejdżan, tradycyjnie zwolennik balansowania między potężnymi państwami i dążenia do multilateralizmu, jest nieco niechętny do odgrywania tej roli przeciwko dwóm światowym mocarstwom.

Azerbejdżan nie postrzega jednak wyboru BRICS jako odejścia od współpracy z Zachodem. Bliscy partnerzy Stanów Zjednoczonych, tacy jak Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie, są członkami tego bloku, co wyraźnie pokazuje, że BRICS nie jest ruchem stricte antyzachodnim, ale raczej ruchem, który promuje multilateralizm w stosunkach międzynarodowych. Zasady multilateralizmu i inkluzywności BRICS są zgodne z ogólnymi celami polityki zagranicznej Azerbejdżanu. W przypadku przyjęcia Azerbejdżanu jako pełnoprawnego członka, stanowisko może być bardziej zbliżone do stanowiska Indii, które odrzucają próby przekształcenia BRICS przez Rosję i Chiny w blok antyzachodni. Wpływ na tę pozycję mają również interesy gospodarcze Azerbejdżanu. Podczas gdy członkowie BRICS odpowiadają za około 20 procent całkowitych obrotów handlowych Azerbejdżanu, kraje zachodnie, w tym Izrael i Turcja, odpowiadają za około 80 procent.

Element wielowektorowej polityki

Poprawa więzi gospodarczych z największymi państwami to kolejna korzyść, którą Baku ma nadzieję uzyskać z członkostwa w BRICS. Szacuje się, że BRICS+, nieformalna nazwa nadana organizacji po przystąpieniu Egiptu, Etiopii, Iranu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, stanowi obecnie 37,3 procent światowego PKB – ponad dwukrotnie więcej niż Unia Europejska – 14,5 procent. To sprawia, że organizacja jest atrakcyjnym ośrodkiem gospodarczym dla krajów rozwijających się. Azerbejdżańscy eksperci uważają, że udział tego kraju w tym bloku wzmocniłby stosunki handlowe kraju z innymi państwami członkowskimi i przyciągnąłby do Azerbejdżanu więcej inwestycji zewnętrznych. Bliższa współpraca z BRICS, położona na skrzyżowaniu głównych szlaków transportowych – w tym Międzynarodowego Korytarza Transportowego Północ-Południe (INSTC) i Korytarza Środkowego – ma przyczynić się do realizacji celów gospodarczych Azerbejdżanu, w szczególności wysiłków na rzecz zmniejszenia jego zależności od dochodów z ropy naftowej i gazu.

Złożenie przez Azerbejdżan wniosku o członkostwo w BRICS jest strategicznym posunięciem mającym na celu wzmocnienie jego pozycji geopolitycznej i więzi gospodarczych w ramach szybko rozwijającego się bloku. Choć pełne członkostwo może nie być od razu widoczne na horyzoncie, zainteresowanie Azerbejdżanu BRICS jest zgodne z jego szerszymi celami, jakimi jest utrzymanie wielowektorowej polityki zagranicznej w obliczu nasilającej się globalnej rywalizacji.