Z najnowszych doniesień wynika, że do ustalenia pozostaje około 6 proc. wspólnej linii granicznej. Szef Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego (GKNB) Kirgistanu Kamczybek Taszyjew powiedział, że prace nad ustaleniem linii granicy kirgisko-tadżyckiej dobiegają końca. Oświadczenie to wygłosił podczas przemówienia 13 października w Batken na międzynarodowej konferencji naukowej „The History of Batken – the Spiritual Heritage of the People”.

W swoim przemówieniu Taszyjew powiedział, że „chciałby podzielić się dobrą nowiną”.

„W niedalekiej przyszłości, jeśli taka będzie wola Boża, ostatecznie rozwiążemy kwestię granic z naszymi sąsiadami. Nie będzie już niepewności co do tego, czyja to ziemia. Wszystko zostanie rozwiązane na polu prawnym, co pozwoli nam chronić naszą ziemię jak źrenicę oka. To jest również nasze osiągnięcie” – stwierdził szef GKNB.

W Batken w dniach od 7 do 13 października odbyło się regularne spotkanie topograficznych grup roboczych ds. kwestii prawnych delegacji rządowych Tadżykistanu i Kirgistanu w sprawie delimitacji i demarkacji wspólnej granicy państwowej. Według Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Tadżykistanu strony kontynuowały rozmowy na temat przebiegu linii granicznej na pozostałych odcinkach. Prace te będą kontynuowane na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się na terytorium Republiki Tadżykistanu.

1 października, w mieście Buston, w regionie Sughd w Tadżykistanie, odbyło się spotkanie współprzewodniczących delegacji rządowych Republiki Kirgiskiej i Republiki Tadżykistanu w sprawie delimitacji i demarkacji granicy tadżycko-kirgiskiej, Kamczybeka Taszyjewa i Saimmina Jatimowa. Szefowie delegacji przekazali „konkretne instrukcje grupom roboczym” w sprawie dalszego wyznaczania przebiegu linii granicznej między dwoma państwami.

Długość granicy między Republiką Tadżykistanu a Republiką Kirgiską wynosi 987 km. Pod koniec lipca szef regionu Sughd Republiki Tadżykistanu Rajabboj Ahmadzoda powiedział, że 94 proc. kirgisko-tadżyckiej granicy państwowej zostało już opisane. Gdzie znajduje się pozostałe 6 proc. spornych terytoriów, nie wskazał. Pod koniec ubiegłego roku prezydent Republiki Kirgiskiej Sadyr Żaparow wyraził nadzieję, że proces delimitacji zakończy się do wiosny 2024 roku. Minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan, który w styczniu br. odwiedził Biszkek i Duszanbe, powiedział, że podpisanie umowy o delimitacji i demarkacji granicy państwowej między Tadżykistanem a Kirgistanem spodziewane jest w marcu. Do tej pory nie zakończono jednak prac nad wyznaczeniem linii granicznej między państwami.