Centralna Komisja Referendalna Kazachstanu (OSK) poinformowała, że prawie trzy czwarte wyborców oddało głosy za budową elektrowni jądrowej. OSK podała 7 października, że wstępne wyniki referendum przeprowadzonego dzień wcześniej pokazały, że 71,12 proc. głosujących opowiedziało się za budową przez Kazachstan pierwszej elektrowni atomowej.
Zwolennicy twierdzą, że projekt pomoże zakończyć zależność kraju od węgla, ale przeciwnicy twierdzą, że jest on zbyt drogi i będzie stanowił zagrożenie dla środowiska.W referendum z 6 października wyborcom zadawano jedno pytanie „tak” lub „nie”: „Czy zgadzasz się na budowę elektrowni jądrowej w Kazachstanie?”. Ogółem w referendum wzięło udział prawie 64 proc. uprawnionych do głosowania.
Najniższą frekwencję odnotowano w Ałmaty, największym mieście kraju gdzie wzięło udział zaledwie 25 proc. wyborców. Rząd postrzega projekt jako sposób na zapewnienie czystej i przystępnej cenowo energii, pomagając Kazachstanowi utrzymać niskie taryfy za energię elektryczną. Niektórzy aktywiści i politycy opozycji ostrzegają, że elektrownia może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
Twierdzą, że jeśli w sprawę budowy zaangażowany będzie rosyjski koncern Rosatom, może to zwiększyć zależność Kazachstanu od Rosji i uczynić z niego strategiczny cel w przypadku przyszłego konfliktu. Wspomnienia o katastrofie w Czarnobylu w 1986 r. i niedawne działania Rosji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie, gdzie Kreml rozpoczął inwazję na pełną skalę w lutym 2022 r., jeszcze bardziej podsyciły sceptycyzm opinii publicznej.
Astana nie potwierdziła, która zagraniczna firma może poprowadzić projekt, Rosatom, chiński CNNC, południowokoreański KHNP i francuski EDF zostały wymienione jako potencjalni partnerzy. „Rząd powinien przeprowadzić analizę i przeprowadzić odpowiednie negocjacje” – powiedział prezydent Kasym-Żomart Tokajew po oddaniu głosu. „Z mojego osobistego punktu widzenia w Kazachstanie powinno działać międzynarodowe konsorcjum składające się z globalnych firm dysponujących zaawansowanymi technologiami” – dodał.