Oficjalne dane pokazują, że indywidualne przekazy pieniężne wysyłane do Armenii za pośrednictwem banków komercyjnych spadły w pierwszej połowie tego roku o około 14 procent w następstwie wzrostu zachodnich sankcji wobec Rosji. Według Armeńskiego Banku Centralnego w ciągu sześciu miesięcy tego typu transfery wyniosły ogółem 2,52 miliarda dolarów, z czego prawie dwie trzecie kwoty przesłano z Rosji.

Ormianie pracujący na stałe lub tymczasowo w Rosji, Stanach Zjednoczonych i innych krajach od dawna generują większość przekazów pieniężnych, na rzecz których korzysta znaczna część ludności Armenii. Zmieniło się to po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. i wynikającej z niej fali zachodnich sankcji nałożonych na Moskwę.

Sankcje miały znaczące pozytywne skutki uboczne dla gospodarki Armenii, a wielu lokalnych przedsiębiorców wykorzystuje je do reeksportu do Rosji różnych towarów wytwarzanych na Zachodzie. Ponadto w 2022 r. dziesiątki tysięcy, głównie młodych i dobrze wykształconych Rosjan, przeniosło się na Kaukaz Południowy. W rezultacie oficjalnie zarejestrowane przekazy pieniężne gwałtownie wzrosły z 2,1 miliarda dolarów w 2021 r. do 5,2 miliarda dolarów w 2022 r. i 5,7 miliarda dolarów w 2023 r. Przekazy pieniężne z Rosji wzrosły czterokrotnie do prawie 3,6 miliarda dolarów w 2022 r.

Uważa się, że wielu rosyjskich emigrantów w Armenii wróciło do domu lub przeprowadziło się do krajów trzecich. Co ważniejsze, pojawiają się coraz większe oznaki tendencji spadkowej w zakresie reeksportu spowodowanego sankcjami, który rozpoczął się jesienią ubiegłego roku. Dane rządowe pokazują, że całkowity eksport Armenii do Rosji spadł w pierwszej połowie 2024 roku o ponad 20 procent, do 1,4 miliarda dolarów.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 30 lipca w Erywaniu prezes Armeńskiego Banku Centralnego Martin Galstian zasugerował inne czynniki stojące za spadkiem przekazów pieniężnych. Jego zdaniem znacząco spadła liczba Ormian podróżujących do Rosji w celach sezonowych (głównie w budownictwie) ze względu na zmniejszającą się różnicę między wynagrodzeniami denominowanymi w dolarach w obu krajach.

Galstian argumentował także, że armeńskie banki poważnie ograniczyły swoje transakcje z Rosją ze względu na konieczność przestrzegania odpowiednich sankcji amerykańskich. W rezultacie – stwierdził – coraz większa liczba sezonowych pracowników migrujących po powrocie do Armenii decyduje się nosić zarobione przez siebie w Rosji pieniądze w gotówce, zamiast przelewać je na ormiańskie konta bankowe.