Azerbejdżan i Armenia zgodziły się usunąć z negocjowanego obecnie porozumienia pokojowego klauzulę dotyczącą odblokowania regionalnych szlaków transportowych, w tym projektu korytarza Zangezur. Elczin Amirbajow, specjalny przedstawiciel prezydenta Azerbejdżanu, powiedział, że to wzajemne porozumienie złagodziło trwające negocjacje, zwiększając prawdopodobieństwo szybkiego zawarcia traktatu pokojowego.

„Za obopólną zgodą postanowiliśmy usunąć ten paragraf z porozumienia pokojowego i odłożyć go na późniejszy etap. Tak więc postanowiliśmy usunąć go z tekstu, ale nadal możemy w tekście uwzględnić fakt, że jest to jedna z innych kwestii, do których kraje mogą wrócić w pewnym momencie, aby omówić je i dojść do wspólnego porozumienia” – zauważył Amirbajow. Władze Armenii z kolei potwierdziły oświadczenie Baku dotyczące usunięcia klauzuli o komunikacji regionalnej z projektu porozumienia pokojowego za obopólną zgodą.

Ani Badaljan, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Armenii, zauważył, że skuteczne otwarcie szlaków transportowych pozostaje ważną częścią wizji i programu Armenii na rzecz pokoju i rozwoju gospodarczego. Po drugiej wojnie karabaskiej w 2020 r. Azerbejdżan i Armenia początkowo zgodziły się odblokować połączenia transportowe. Umowa miała na celu umożliwienie międzynarodowego transportu za pośrednictwem krajowej infrastruktury krajów i wspieranie regionalnej łączności.

Centralnym punktem dyskusji był korytarz Zangezur, który miał przywrócić bezpośrednie połączenie między lądem stałym Azerbejdżanu a jego południowo-zachodnią eksklawą Nachiczewanem. Przed pierwszą wojną karabaską (1991-1994) linia kolejowa łączyła Baku, z Nachiczewanem. Jednak ta kluczowa trasa została zniszczona i splądrowana podczas okupacji azerbejdżańskich dystryktów Fuzuli, Jabrail i Zangilan. Armenia nie wyraziła zgody na otwarcie korytarza Zangezur, powołując się na obawy o potencjalne naruszenie jej granic. W odpowiedzi Azerbejdżan zmienił swoje nastawienie i porozumiał się z Iranem na kontynuowanie budowy trasy multimodalnej jako alternatywy.