Bilans handlowy Turkmenistanu z Chinami przechyla się na korzyść Aszchabadu

Turkmenistan zajmuje wyjątkową pozycję w Azji Centralnej jako jedyne państwo w regionie, które ma nadwyżkę handlową z Chinami. Sygnały dyplomatyczne Pekinu sugerują jednak, że Turkmenistan nie jest priorytetem dla chińskich dyplomatów. Mimo dużego deficytu Pekin traktuje Turkmenistan jak petenta.

Według raportu opublikowanego Business Turkmenistan, obroty handlowe w pierwszym kwartale 2024 r. między Aszchabadem a Chinami wyniosły prawie 2,6 mld dolarów. Turkmenistan odpowiadał za prawie 92 procent tej liczby, czyli 2,39 miliarda dolarów, dzięki sprzedaży gazu ziemnego do Pekinu.

Wszystkie inne państwa Azji Centralnej mają ogromne deficyty w dwustronnym handlu z Chinami. Tymczasem wartość chińsko-turkmeńskiej wymiany handlowej wydaje się przyćmiewać wartość handlu między Turkmenistanem a Rosją. W komentarzach opublikowanych przez azerbejdżańską agencję informacyjną Trend wysłannik Rosji w Aszchabadzie Iwan Wołynkin ujawnił, że roczne obroty w handlu dwustronnym w 2023 r. wyniosły nieco ponad 1,6 mld dolarów, czyli znacznie mniej niż tylko w pierwszym kwartale w turkmeńsko-chińskim.

Pomimo nadwyżki Turkmenistanu, kraj ten nie wydaje się być traktowany przez Pekin z należytym szacunkiem dyplomatycznym. Na przykład Chiny wysłały w połowie maja do Aszchabadu delegację wyraźnie niskiego szczebla, na czele z chińskim urzędnikiem parlamentarnym, na turkmeńskie uroczystości państwowe z okazji 300. rocznicy urodzin narodowego wieszcza Magtymguły Fragi. Pomimo widocznego lekceważenia, chińska delegacja została potraktowana z honorami przez turkmeńskich przywódców, w tym spotkała się z prezydentem Serdarem Berdymuhamedowem.

Pod koniec maja turkmeński minister spraw zagranicznych Raszid Meredow, przemawiając na posiedzeniu rządu, określił Chiny jako kluczowego partnera strategicznego. Nie wdając się w szczegóły, Meredow powiedział, że relacje z Chinami „skutecznie się rozwijają” we wszystkich sferach – politycznej, handlowej, kulturalnej i humanitarnej.