Pięciu liderów Azji Centralnej przybędzie do Moskwy z okazji Dnia Zwycięstwa

Wszystkich pięciu prezydentów państw Azji Centralnej ma wziąć udział w paradzie na Placu Czerwonym 9 maja, aby upamiętnić zakończenie II wojny światowej w Europie, podczas gdy większość światowych przywódców nadal potępia trwającą inwazję Rosji na Ukrainę rozpoczętą w lutym 2022 r.

Jurij Uszakow, doradca Rosji Władimira Putina, poinformował 7 maja, że prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew, prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew, prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon, prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow i prezydent Turkmenistanu Serdar Berdymuhammedow wezmą udział w wydarzeniu na Placu Czerwonym w stolicy Rosji.

Premier Armenii Nikol Paszynian, który uczestniczył w ubiegłorocznych obchodach, powiedział wcześniej, że w tym roku nie będzie mógł wziąć udziału w tym wydarzeniu.

Pod rządami Putina Rosja dołożyła wszelkich starań, aby upamiętnić II wojnę światową – w której zginęło ponad 20 milionów obywateli ZSRR. W ciągu ponad 20 lat sprawowania władzy Putin coraz częściej starał się, aby pamięć o tym, co Rosjanie nazywają Wielką Wojną Ojczyźnianą, stała się integralną częścią tożsamości narodowej.

Zagraniczna frekwencja w obchodach 9 maja zmniejszyła się od czasu nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję w 2014 roku. W 2021 r., w czasie pandemii COVID-19, Rahmon z Tadżykistanu był jedyną głową państwa, która wzięła udział w paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa.

W 2022 r., nieco ponad dwa miesiące po rozpoczęciu niczym niesprowokowanej inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę, na obchody II wojny światowej w Moskwie nie przybył żaden zagraniczny przywódca. Putin i jego urzędnicy tradycyjnie spotykają się z zagranicznymi przywódcami i delegacjami w związku z obchodami 9 maja.