Rosja bliska budowy elektrowni jądrowej w Uzbekistanie

W regionie Jizzakh powstanie pierwsza uzbecka elektrownia jądrowa. Rosatom i Uzatom finalizują umowę na budowę. Współpraca Rosji i Uzbekistanu w dziedzinie energetyki jądrowej osiąga nowy poziom. Jak podaje korporacyjna publikacja Strana Rosatom, powołując się na wicepremiera i szefa rosyjskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu Denisa Manturowa, na wykonawcę budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Uzbekistanie wybrano Rosatom.

Lokalizacją przyszłej elektrowni jądrowej będzie rejon jeziora Tuzkan w regionie Jizzakh. O wyborze lokalizacji zdecydowały wyniki badań inżynierskich, które potwierdziły jej przydatność do lokalizacji tego typu obiektu.

Projekt EJ zakłada budowę dwóch bloków energetycznych wyposażonych w reaktory typu WWER-1200. Reaktor tego typu należy do generacji „3+” i spełnia najwyższe międzynarodowe standardy bezpieczeństwa i wydajności.

Oczekuje się, że uruchomienie pierwszego bloku energetycznego nastąpi w 2030 r., a uruchomienie drugiego bloku zaplanowano na 2033 r. Wstępny koszt projektu szacowany jest na 11 miliardów dolarów. Budowa elektrowni jądrowej będzie ważnym krokiem w rozwoju infrastruktury energetycznej Uzbekistanu, zapewniającym krajowi niezawodne i przyjazne dla środowiska źródło energii.