Kirgistan: Były szef służb celnych deportowany z Azerbejdżanu

26 marca niegdyś potężny były urzędnik celny Rajimbek Matraimow został załadowany na pokład samolotu w Azerbejdżanie i przewieziony do Kirgistanu, gdzie został aresztowany. Władze Kirgistanu twierdzą, że niegdyś potężny szef służb celnych planował zamach.

Zdjęcia krążące w lokalnych mediach pokazywały Matraimowa wyciągniętego z samolotu w kajdankach przez zamaskowanych agentów Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego (GKNB).

Szybka i niespodziewana deportacja nastąpiła zaledwie kilka dni po tym, jak źródła rządowe powiązały Matraimowa, który według nich mieszkał w Azerbejdżanie, ze spiskiem mającym na celu zamordowanie przywódców Kirgistanu. W dniu, w którym ujawniono ten zarzut, GKNB ogłosiło, że aresztowało pięciu domniemanych członków międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej oskarżonych o przeprowadzenie spisku.

Grupa aresztowana w Biszkeku składała się z obywateli Azerbejdżanu – podała GKNB. Służby bezpieczeństwa poinformowały w osobnym oświadczeniu, że zwróciły się do władz Azerbejdżanu o zatrzymanie i ekstradycję Matraimowa. Prośba została szybko spełniona. Władze Kirgistanu określiły spisek rzekomo uknuty przez Matraimowa jako próbę przeciwdziałania trwającym wysiłkom władz zmierzającym do wykorzenienia przestępczości zorganizowanej.

Było pewne zamieszanie co do tego, czy ktoś jeszcze został zatrzymany razem z Matraimowem. W latach 2015-2017 pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego państwowej służby celnej. W 2019 r. koalicja serwisów informacyjnych, opublikowała serię dochodzeń, w których zarzuca się Matraimowowi, że na tym stanowisku wyprowadził z kraju co najmniej 700 milionów dolarów w ramach skomplikowanych operacji przemytniczych.

Krytycy Matraimowa utrzymywali, że wykorzystał on swoje nieuczciwie zdobyte bogactwa, aby wywierać duży wpływ na scenę polityczną kraju. Ale od początku tego roku Matraimow doświadczył niezwykłego spadku swojej fortuny. Kiedy w październiku 2020 r. prezydent Sadyr Żaparow został zwolniony z więzienia, gdzie odbywał karę za wzięcie zakładników, w zawierusze protestów ulicznych wygłosił pełne emocji przemówienie do tłumu zwolenników, w którym obiecał, że wtrąci Matraimowa do więzienia.

„Rayim-Million zostanie aresztowany. Nie wszedłem jeszcze w pełni w prowadzenie spraw państwowych. Ale jak tylko to zrobię, zostanie aresztowany” – powiedział Żaparow. Początkowo z Matraimowem obchodzono się ostrożnie, ale sytuacja zmieniła się diametralnie w styczniu, kiedy Taszyjew ogłosił, że rząd jest gotowy do konfiskaty znacznych aktywów i majątku byłego celnika. W tym samym czasie Matraimow został uznany za poszukiwanego pod zarzutem „siłowego pozbawienia wolności”. Zrozumiano wówczas, że wyjechał z kraju. Zarzuty o spisek na zamach podniosły stawkę. GKNB nie przedstawiło żadnych dowodów na prawdziwość swoich twierdzeń o planach zamachu. Tymczasem obóz Matraimowa również nie udzielił komentarza.