Pierwsze kontenery towarowe dostarczone z Chin przez Kazachstan docierają do Azerbejdżanu

Przywódcy Azerbejdżanu i Kazachstanu powitali 11 marca pierwsze kontenery dostarczone z Chin do wschodniego dystryktu Abszeron w Azerbejdżanie nową trasą kolejową przebiegającą przez rozległe terytorium Kazachstanu.

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew i jego kazachski odpowiednik Kasym-Żomart Tokajew monitorowali przybycie kontenerów za pośrednictwem łącza wideo w Baku. 61 kontenerów wypełnionych towarami pokonało 7000-kilometrową trasę z chińskiej prowincji Xi’an w 11 dni. Po opuszczeniu Xi’an pociągiem kontenery dotarły do terminalu na kazachskim wybrzeżu Morza Kaspijskiego, skąd zostały załadowane na statek, który przepłynął do Azerbejdżanu.

Kontenery zostały następnie przewiezione koleją do Abszeron. Władze spodziewają się, że każdego miesiąca do Azerbejdżanu przez Kazachstan dotrze 10 takich pociągów kontenerowych z Chin. Tokajew przybył do Baku 11 marca z dwudniową oficjalną wizytą, która obejmuje udział w pierwszej sesji azerbejdżańsko-kazachstańskiej rady międzypaństwowej.

Alijew i Tokajew podpisali m.in. memorandum o wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw w obu krajach, umowę o współpracy między azerbejdżańskim holdingiem inwestycyjnym a kazachskim państwowym funduszem majątkowym.

Państwowy koncern naftowy Azerbejdżanu SOCAR i kazachski państwowy gigant energetyczny KazMunaiGas podpisały porozumienie w sprawie zwiększenia ilości kazachstańskiej ropy transportowanej przez Azerbejdżan na rynki zachodnie. Oczekuje się, że produkcja ropy naftowej w Kazachstanie wzrośnie w nadchodzących latach w związku z ekspansją gigantycznego pola naftowego Tengiz.