Gurbanguły Berdymuhamedow potwierdza możliwe dostawy turkmeńskiego gazu do Europy

Turkmenistan będzie mógł dostarczać swój gaz do Turcji i Europy – poinformował były prezydent i przewodniczący Rady Ludowej Gurbanguły Berdymuhamedow.

Berdymuhamedow złożył wizytę w Turcji, w wyniku której podpisano szereg dokumentów, w tym memorandum o wzajemnej współpracy w zakresie rozwoju partnerstwa w dziedzinie gazu ziemnego.

Po podpisaniu dokumentów Berdymuhamedow powiedział, że gaz z Turkmenistanu może płynąć do Turcji i Europy na dwa sposoby – albo przez Morze Kaspijskie i Azerbejdżan (po zawarciu przez Aszchabad i Baku porozumienia o granicy morskiej), albo przez irańską infrastrukturę gazociągową, zawierając z nim porozumienie. Zaznaczył, że złoże Galkynysh w Turkmenistanie zawiera 27 bilionów metrów sześciennych gazu.

Jak podkreślił wysoki rangą turkmeński urzędnik w rozmowie z portalem Nikkei Asia, Turkmenistan ma wystarczające rezerwy gazu na dostawy do Turcji i Europy, jednocześnie dostarczając gaz do Chin.

Według doniesień pochodzących z rządu Azerbejdżanu, Baku jest gotowe przyjąć tranzyt turkmeńskiego gazu do Turcji i Europy przez istniejącą infrastrukturę rurociągową, gdy tylko zostanie osiągnięte porozumienie.