26 lutego w Aszchabadzie odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Turkmenistanu Raszida Meredowa i Afganistanu Amirchana Muttaqiego – poinformowała służba prasowa afgańskiego MSZ.
Strony rozmawiały o rozszerzeniu afgańskiej obecności dyplomatycznej w Aszchabadzie oraz rozpoczęciu praktycznych prac nad budową gazociągu TAPI w Afganistanie.
Tydzień temu afgańskie media informowały, że mimo wcześniejszych zapewnień o rychłym rozpoczęciu budowy gazociągu TAPI w Afganistanie, praktyczna realizacja projektu jeszcze się nie rozpoczęła. Jednocześnie Pakistan, który jest jednym z uczestników projektu TAPI, zobowiązał się do rozpoczęcia układania kolejnego gazociągu – Iran-Pakistan.
Ponadto Muttaqi wyraził szereg innych życzeń:
• zwiększenie dostaw energii elektrycznej z Turkmenistanu do afgańskiej prowincji Herat poprzez modernizowaną wcześniej przez stronę turkmeńską podstację energetyczną Nour al-Jihad;
• ułatwienie wydawania wiz afgańskim przedsiębiorcom i personelowi transportowemu;
• kontynuację budowy linii kolejowej między miastami Turghundi-Herat i Andkhoy-Shabargan do Mazar-i-Sharif;
• zwiększenie stypendiów dla afgańskich studentów studiujących w Turkmenistanie.
Afgańska Izba Handlowo-Inwestycyjna ogłosiła potrzebę zwiększenia eksportu afgańskich produktów, a w szczególności minerałów do Turkmenistanu. Jak podaje państwowa agencja informacyjna TDH, w dniach 3-5 marca w Aszchabadzie odbędzie się wystawa afgańskich towarów oraz turkmeńsko-afgańskie forum biznesowe.
Szef MSZ Turkmenistanu przychylił się do wszystkich próśb swojego afgańskiego odpowiednika. Obiecał zwiększyć dostawy energii elektrycznej, kontynuować prace na linii kolejowej w Afganistanie i zwiększyć przepustowość portu lądowego w Turghundi, ułatwić afgańskim biznesmenom uzyskanie wiz oraz zwiększyć stypendia dla studentów z Afganistanu studiujących na kierunkach elektryczność, kolejnictwo, transport i gaz.
Jeśli chodzi o TAPI, według Meredowa Turkmenistan wykonał wiele pracy nad projektem, a zespoły z obu krajów będą pracować nad rozpoczęciem jego budowy w Afganistanie w najbliższej przyszłości.