Rosatom planuje wybudować w Kirgistanie dwie farmy wiatrowe

Rosatom planuje wdrożyć dwa projekty dotyczące energii wiatrowej w obwodach Issyk-Kul i Batken w Kirgistanie, przekazał dyrektor generalny Rosatom Kirgistan Dmitrij Konstantinow.

„W Kirgistanie pracujemy w dwóch lokalizacjach pod projekty związane z energetyką wiatrową – w regionie Issyk-Kul o mocy do 100 MW (koszt 100 milionów dolarów) i w regionie Batken o mocy około 80 MW. Rozpoczęliśmy już inwestycje w realizację tych projektów”– powiedział Konstantinow.

Według niego wspólnie z Ministerstwem Energii Kirgistanu planowana jest realizacja projektów energetyki wiatrowej o mocy do 500 MW. „Nie mamy zamiaru na tym poprzestać. Przed przyjazdem do Kirgistanu zrealizowaliśmy w Rosji projekty energetyki wiatrowej o mocy do 1 GW. Oprócz projektów energetyki wiatrowej planowana jest budowa kilku elektrowni wodnych przy wsparciu rosyjskiego- kirgiskiego Fundusz Rozwoju” – zauważył Konstantinow.

W październiku 2023 roku JSC NovaWind (oddział energetyki wiatrowej państwowego koncernu Rosatom) i Rosyjsko-Kirgiski Fundusz Rozwoju podpisały umowę w sprawie opracowania i realizacji projektu budowy elektrowni wiatrowej w obwodzie Issyk-Kul. Poinformowano także, że Rosatom planuje opracować wstępne studium wykonalności budowy elektrowni jądrowej małej mocy (LNP) na bazie reaktora RITM-200N w Kirgistanie.