Kirgistan: Susza i rosnące ceny. Czy wystarczy jedzenia na zimę?

Po raz pierwszy Kirgizi wymienili wysokie ceny jako główny problem w kraju, choć tradycyjnie w odpowiedziach znalazło się także bezrobocie. Wysoki koszt odczuwalny jest dosłownie we wszystkim, ale najbardziej rosną ceny żywności. Ale to nie jest najgorsze. Istnieją obawy, że zimą kraj może nie mieć wystarczającej ilości żywności. Z powodu suszy zbiory zbóż w Kirgistanie zmniejszyły się o połowę.

Według oficjalnych danych w ciągu sześciu miesięcy ceny żywność i napoji bezalkoholowych w Kirgistanie wzrosły o 11 proc. To najwyższy parametr wśród krajów Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU). Ceny niektórych rodzajów towarów wzrosły prawie półtora do dwóch razy.

Nadmiernie duży wzrost cen na tle spadku zbiorów z powodu ogromnej suszy każe zastanowić się, jak zapobiec niedoborowi żywności w zimie i czy stać na to zwykłych mieszkańców – realne płace Kirgistanu, biorąc pod uwagę inflację , spadły o 2,6 proc. w ciągu roku.

Podsumowanie letnich zbiorów

Raport Krajowego Komitetu Statystycznego z wyników pierwszego półrocza jest zachęcający: do końca czerwca nie brakowało żywności, a konsumpcja pozostała na normalnym poziomie. Ale ceny żywności dramatycznie wzrosły.

Uważa się, że bezpieczeństwo żywnościowe zostało osiągnięte, gdy wymagana ilość produktów jest dostępna po odpowiednich cenach. W pierwszej połowie roku produkcja rolna nawet nieznacznie wzrosła ze względu na wzrost pogłowia zwierząt.

Rolnicy zebrali na ubój 185 tys. ton żywca i drobiu, wyprodukowali 785 tys. ton surowego mleka, 292 mln jaj, 13 tys. ton wełny. W kraju nie brakuje produktów zwierzęcych. Ale dla rolników pojawił się inny problem – brak paszy z powodu suszy. To było powodem zniesienia zakazu wywozu zwierząt hodowlanych. „W tym samym czasie wprowadzono moratorium na eksport siana, mieszanek paszowych, kukurydzy i jęczmienia.” – powiedział Rakhatbek Ibrajev, rzecznik Ministerstwa Rolnictwa.

Zupełnie inna sytuacja rozwinęła się w produkcji roślinnej. Powierzchnia zasiewów nie zmniejszyła się, ale zbiory spadły prawie o połowę. Nienormalne upały latem i brak wody do nawadniania grożą jeszcze większym wzrostem cen zimą. Urzędnicy przygotowują się również na ewentualny niedobór. Według stanu na 23 sierpnia w republice wymłócono 536 tysięcy ton zboża, czyli o 47 proc. mniej niż przed rokiem. Plony spadły z 27 do 14 centów z hektara. Zbiory pszenicy i jęczmienia spadły o połowę.

Niepokojący raport FAO

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w swoim Regionalnym Przeglądzie Bezpieczeństwa Żywnościowego i Żywienia zauważa, że bezpieczeństwo żywnościowe w Azji Centralnej jest bardzo podatne na ryzyko zmiany klimatu. W szczególności Kirgistan jest bardzo podatny na zagrożenia klimatyczne ze względu na zależność od zasobów naturalnych gospodarki wiejskiej, co może stanowić zagrożenie dla wielu osób.

,,Kirgistan to górzysty kraj ze złożonymi i zmiennymi trendami klimatycznymi na całym swoim terytorium. Często cierpi z powodu susz, powodzi, błot i osuwisk. Rolnictwo jest bardzo wrażliwe na wahania temperatury i opadów, co może mieć negatywny wpływ na produkcję niektórych podstawowych upraw, takich jak mąka pszenna, ziemniaki i warzywa. W związku z tym zmiany w czasie lub intensywności sezonowej pogody spowodowane zmianami klimatu stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego”- mówi raport.

Działania prewencyjne Biszkeku

Jeszcze w czerwcu wicepremier – minister gospodarki i finansów Akylbek Zhaparow powiedział, że jeśli granice zostaną zamknięte w ciągu dwóch, trzech miesięcy, Kirgistan może zostać bez jedzenia. ,,Gabinet Ministrów nie miał innego wyjścia, jak zakazać eksportu pszenicy, mąki, cukru, ryżu, oleju roślinnego i jaj kurzych. Jednocześnie importowany cukier, olej roślinny i mięso są zwolnione z podatku VAT. „Rozumiemy, że do budżetu nie trafi około 200 milionów somów. Ale musimy zapewnić obywatelom żywność. Myślę, że ta decyzja przyniesie zmiany na lepsze.”- powiedział szef Gabinetu Ministrów Ulukbek Maripow.

Na wiosenne rezerwy żywnościowe z budżetu przeznaczono 300 mln somów na zakup ponad 1 mln litrów oleju roślinnego i 3 tys. ton cukru. Również 1 miliard somów przeznaczono na zakup ponad 70 tysięcy ton rosyjskiej pszenicy. Gabinet Ministrów zapewnia, że ​​działania te pomogą zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe republiki i bezpiecznie przetrwać zimę. Ponadto władze Kazachstanu planują przekazać Kirgistanowi w formie dotacji 1000 ton pszenicy ozimej, a rząd Chińskiego Regionu Autonomicznego Xinjiang Ujgur podjął decyzję o przekazaniu 1500 ton pszenicy na pomoc humanitarną.

Powiązany artykuł