Gruzja: Polityczna zamiana miejsc na szczytach władzy

Irakli Gharibaszwili podał się do dymisji ze stanowiska premiera Gruzji. Nie wyjaśnił, dlaczego ustępuje ze stanowiska.

Na krótko przed dymisją Gharibaszwilego prorządowa telewizja Imedi, powołując się na źródła w partii, podała, że wkrótce zastąpi go przewodniczący rządzącej partii Gruzińskie Marzenie i były przewodniczący parlamentu Irakli Kobachidze. Oficjalne ogłoszenie zostanie ogłoszone na czwartkowym zjeździe partii Gruzińskie Marzenie.

Podczas swojego przemówienia Gharibaszwili zapowiedział, że przejmie obecne stanowisko Kobachidze jako przewodniczącego partii. Imedi poinformował, że Kobachidze obejmie również stanowisko sekretarza politycznego Gruzińskiego Marzenia. Gharibaszwili zaznaczył, że rada polityczna partii „zaoferowała” mu możliwość pozostania na stanowisku do lata, „przed rozpoczęciem kampanii wyborczej”.

„Zdecydowałem się podjąć tę decyzję teraz. Ważne jest, aby następny premier w porę przedstawił swój zespół i sformował nowy rząd” – powiedział, dodając, że „w zespole jest wielu odnoszących sukcesy liderów i trzeba im dać szanse”.

Zmiana nastąpiła zaledwie miesiąc po tym, jak Bidzina Iwaniszwili, miliarder, założyciel partii i były premier, formalnie powrócił do polityki jako „honorowy przewodniczący” partii. Po powrocie Iwaniszwilego Rada Polityczna Gruzińskiego Marzenia zmieniła swój statut, aby umożliwić honorowemu przewodniczącemu zatwierdzanie kandydatów partii na premiera.

Kilku członków opozycji sugerowało, że zmiana została zaaranżowana przez Iwaniszwilego.Lewan Chabiszwili, przewodniczący Zjednoczonego Ruchu Narodowego, największej partii opozycyjnej, powiedział, że zmiany „nie są związane z dobrobytem naszych obywateli, ale z tak zwanymi politycznymi uwikłaniami Bidziny Iwaniszwilego”.

Irakli Kobachidze był wcześniej przewodniczącym parlamentu w latach 2016-2019. Podał się do dymisji po masowych protestach antyrządowych w związku z zaproszeniem rosyjskiego deputowanego Siergieja Gawriłowa do wygłoszenia przemówienia w parlamencie po rosyjsku z trybuny marszałka. W 2021 r. został mianowany przewodniczącym partii rządzącej. Kobachidze był jednym z najbardziej otwartych przywódców partii rządzącej, w tym przewodził fali antyzachodniej retoryki w ostatnich latach.

Według gruzińskich mediów zmiana będzie obejmowała szeroko zakrojoną rekonstrukcję gabinetu. Prawdopodobnie z rządu odejdą również minister kultury Tea Tsulukiani, minister sprawiedliwości Rati Gregadze, minister spraw zagranicznych Ilia Darchiaszwili, minister obrony Juansher Burchuladze i minister zdrowia Zurab Azaraszwili.