Kazachstan wznawia proces astański w sprawie uregulowania sytuacji w Syrii

Pod koniec stycznia w Astanie odbędzie się kolejna runda rozmów w sprawie uregulowania sytuacji w Syrii. Poinformował o tym przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Aibek Smadiyarov.

Wyjaśnił, że kazachskie władze zdecydowały się na wznowienie procesu astańskiego po zbiorowym apelu państw-gwarantów.

„W dniach 24-25 stycznia w stolicy Kazachstanu odbędzie się 21. międzynarodowe spotkanie w sprawie Syrii w ramach procesu astańskiego. W rozmowach wezmą udział delegacje Rosji, Turcji, Iranu, syryjskiego rządu i syryjskiej opozycji. Oczekuje się, że w spotkaniu wezmą udział w charakterze obserwatorów przedstawiciele Jordanii, Iraku i Libanu. A także Komisarz ONZ ds. Uchodźców i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Oczekuje się, że weźmie w nim udział specjalny wysłannik ONZ ds. Syrii Geir Pedersen – powiedział.

Oczekuje się, że strony omówią rozwój sytuacji regionalnej wokół Syrii, wysiłki na rzecz osiągnięcia kompleksowego rozwiązania sytuacji w tym kraju, sytuację humanitarną i inne kwestie. Pierwsze spotkanie w sprawie uregulowania sytuacji w Syrii odbyło się w styczniu 2017 r., a ówczesny prezydent Nursułtan Nazarbajew ogłosił gotowość do zapewnienia platformy. Format został nazwany „astański” od miejsca, w którym odbywały się rozmowy. Rosyjskie media wielokrotnie podkreślały, że Kazachstan jest najwygodniejszą „neutralną” platformą dla takich spotkań.

Jednak latem ubiegłego roku władze Kazachstanu zapowiedziały ograniczenie formatu astańskiego na swoim terytorium, tłumacząc, że wszystkie cele, które zostały wyznaczone sześć lat temu, gdy rozpoczęto proces negocjacyjny, zostały osiągnięte. Decyzja ta zapadła pod koniec 20. spotkania w Astanie pod koniec czerwca. Według specjalnego przedstawiciela prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. uregulowania sytuacji syryjskiej Aleksandra Ławrentjewa decyzja ta była nieoczekiwana dla uczestników negocjacji.