Kazachstan wyśle siły pokojowe na Bliski Wschód i do Afryki

Kazachstan wyśle kontyngent pokojowy, który weźmie udział w misjach ONZ na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Pierwszych 139 żołnierzy zostanie wysłanych na Wzgórza Golan. Prezydent Kasym-Żomart Tokajew zaznaczył, że pozwoli to siłom zbrojnym kraju wzmocnić swoje umiejętności bojowe „w obliczu rosnących napięć geopolitycznych”.

19 stycznia kazachski parlament zatwierdził propozycję prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa dotyczącą wysłania kontyngentu pokojowego tego kraju do udziału w misjach ONZ na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

430 żołnierzy weźmie udział w pracach Sił Obserwacyjnych ONZ na Wzgórzach Golan (UNDOF, Syria-Izrael), Organizacji Nadzorującej Rozejm ONZ (UNTSO, Palestyna-Izrael), Misji ONZ w Sudanie Południowym (UNMISS, Sudan Południowy) oraz Tymczasowych Sił Bezpieczeństwa ONZ w Abyei (UNISFA, Sudan).

„Jesteśmy gotowi przydzielić zarówno pojedynczych żołnierzy jako obserwatorów wojskowych i oficerów sztabowych, jak i wyspecjalizowane jednostki: piechoty, medyczne, rozpoznawcze, inżynieryjne, które są najbardziej poszukiwane w misjach ONZ” – powiedział minister obrony Kazachstanu Rusłan Żaksylykow na posiedzeniu parlamentu.

ONZ po raz pierwszy udzieliła Kazachstanowi, który wcześniej brał udział w podobnych operacjach, mandatu do przeprowadzenia niezależnej misji. „Będziemy realizować misję pod naszą flagą. To jest najważniejsze” – powiedział. Rozmieszczanie kontyngentu rozpocznie się w marcu 2024 r. Pierwszych 139 żołnierzy zostanie wysłanych jako kompania rezerwowa na Wzgórza Golan. Prezydent Kasym-Żomart Tokajew zaznaczył, że udział w misjach pokojowych ONZ pozwoli siłom zbrojnym tego kraju nabyć niezbędne umiejętności bojowe.

„W kontekście rosnących napięć geopolitycznych pojawiają się nowe zagrożenia i wyzwania dla bezpieczeństwa regionalnego i narodowego, z których część może wymagać reakcji militarnej. W związku z tym szczególne znaczenie ma kwestia dalszego wzmacniania gotowości bojowej wojsk i zdobywania praktycznego doświadczenia w przeciwdziałaniu współczesnym zagrożeniom” – powiedział w swoim wystąpieniu przywódca Kazachstanu.

  • Kazachski batalion sił pokojowych został założony w 2000 roku. W 2003 roku do Iraku przybył pierwszy 27-osobowy oddział inżynieryjny KAZBAT. Od 2014 r. około 60 członków personelu wojskowego tego kraju, w tym sześć kobiet, wzięło udział w misjach ONZ na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Saharze Zachodniej, Libanie, Republice Środkowoafrykańskiej i Mali. Od 2018 r. w misji w Libanie służyło ponad 530 kazachskich żołnierzy.
  • Obecnie dziewięciu oficerów kazachskich sił zbrojnych służy w Libanie, sześciu w Saharze Zachodniej, a po dwóch w Mali i Republice Środkowoafrykańskiej.