Tadżykistan: cywilne lotniska przy granicy z Kirgistanem i Afganistanem przekazane Ministerstwu Obrony Narodowej

Rząd Tadżykistanu przyjął uchwałę w sprawie przeniesienia lotnisk lokalnych linii lotniczych z własności komunalnej miast i regionów na własność republikańską i na saldo Ministerstwa Obrony republiki.

Przyjęty dokument został opublikowany na portalu informacji prawnej Ministerstwa Sprawiedliwości. Zgodnie z dekretem rządu położony w pobliżu granicy z Kirgistanem port lotniczy Isfara został usunięty spod kontroli Międzynarodowego Portu Lotniczego Chodżand i przekazany Ministerstwu Obrony Tadżykistanu.

Do dyspozycji resortu obrony przekazano lotniska regionu Farkhor i regionu Mir Said Aliyi Hamadoni graniczącego z Afganistanem. Obiekty te znajdowały się w bilansie Komitetu Centralnego Społecznej Organizacji Pomocy Obronnej Tadżykistanu.

Ponadto 18 lokalnych lotnisk lotniczych należących do gminnych miast i regionów zostanie przekazanych resortowi obrony. Ministerstwu Obrony Narodowej powierzono środki przeznaczone na służbę wojskową w ramach rezerwy mobilizacyjnej poboru na zapewnienie odbudowy i stałej gotowości lotnisk.

Obecnie loty obsługiwane są wyłącznie z czterech międzynarodowych lotnisk w kraju: Duszanbe, Khujand, Bokhtar i Kulab. Po restrukturyzacji GUAP Tajik Air w 2008 roku te cztery porty uzyskały status lotnisk międzynarodowych i stały się niezależnymi podmiotami gospodarczymi.

Port lotniczy Khorog stał się strukturalną jednostką międzynarodowego portu lotniczego Duszanbe, a 29 stosunkowo małych lotnisk zostało przekazanych władzom lokalnym i stało się nieaktywnych z powodu braku pieniędzy na ich utrzymanie.