Tadżykistan wzmacnia granicę z Afganistanem

Według Centrum Studiów Strategicznych przy Prezydencie Tadżykistanu liczba placówek na granicy tadżycko-afgańskiej przekroczyła sto jednostek. Niektóre z nich zostały zbudowane przy pomocy krajów zachodnich i organizacji międzynarodowych.

Władze tadżyckie od kilku lat deklarują wzrost zagrożenia terrorystycznego ze strony Afganistanu. Zaniepokojenie Tadżykistanu sytuacją w Afganistanie ma, zdaniem lokalnych władz, uzasadnione powody, ponieważ kraj ten, mający z nim długą granicę, przoduje w rozprzestrzenianiu się zagrożeń związanych z terroryzmem, ekstremizmem, przemytem narkotyków i innych rodzajów przestępczości transgranicznej w regionie. 

Tadżykistan ma najdłuższą granicę z Afganistanem (1344 km), ponadto przebiega ona przez trudno dostępny teren górski. Państwa zachodnie, w tym Stany Zjednoczone, pomagają Tadżykistanowi wzmocnić granicę z południowym sąsiadem. Tadżykistan kontynuuje stosunki gospodarcze z Afganistanem, ale polityka kraju wobec rządu talibów nie uległa zmianie.

Współpraca ma charakter humanitarny i ważne dla Duszanbe jest wspieranie narodu afgańskiego. Tadżykistan oddał wszystkie korytarze do dyspozycji krajów sąsiednich i organizacji międzynarodowych w celu dostarczenia pomocy Afganistanowi. Jednak polityka Tadżykistanu wobec rządu talibów w Afganistanie nie uległa zmianie.

Tadżykistan jako jedyny z krajów graniczących z Afganistanem zajął bezkompromisowe stanowisko wobec reżimu talibów w Kabulu. Władze w Duszanbe twierdzą, że dojście do władzy w Afganistanie zdelegalizowanych radykalnych talibów oznacza przede wszystkim zagrożenie dla bezpieczeństwa Tadżykistanu ze strony różnych komórek terrorystycznych zlokalizowanych po drugiej stronie granicy.

Gdy talibowie doszli do władzy, Tadżykistan zadeklarował, że poprze jedynie rząd inkluzywny, w którym reprezentowane będą również interesy Tadżyków. Talibowie z kolei wielokrotnie ostrzegali Duszanbe przed ingerowaniem w wewnętrzne sprawy Afganistanu, ostrzegając, że „każde działanie będzie miało konsekwencje”.

Ostatnio coraz rzadziej słychać krytykę rządu talibów z Duszanbe. ​​Tadżykistan wciąż czeka na utworzenie przez talibów inkluzywnego rządu i poszanowanie podstawowych praw i wolności wszystkich narodów i grup etnicznych w Afganistanie.