Tbilisi spodziewa się uzyskać status kandydata do członkostwa w UE w grudniu

Gruzja ma nadzieję uzyskać status kandydata do przystąpienia do Unii Europejskiej w grudniu, powiedział Irakli Kobakhidze, przewodniczący rządzącej partii Gruzińskie Marzenie.

„Gruzja spełniła wszystkie 12 zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących uzyskania statusu. W tym przypadku nie ma nawet jednego powodu, dla którego nie powinniśmy otrzymać statusu kandydata. Wszystko to jest udokumentowane” – powiedział Kobakhidze na briefingu we wtorek.

Jednocześnie zaznaczył, że w grudniu w Brukseli zapadnie decyzja polityczna w sprawie Gruzji, która jest nieprzewidywalna, a ryzyko wysokie, biorąc pod uwagę proces decyzyjny przy pełnym konsensusie wszystkich państw członkowskich UE.

„Jeśli odmówi się nam statusu, będzie to zły sygnał” – powiedział Kobachidze, zauważając, że Gruzja była godna uzyskania statusu kraju kandydującego wraz z Ukrainą i Mołdawią w zeszłym roku, ale „rok temu w Brukseli podjęto niesprawiedliwą decyzję w stosunku do nas”. W czerwcu przywódcy UE stwierdzili, że Gruzja do tej pory spełniła tylko trzy z 12 zaleceń Komisji Europejskiej, aby uzyskać status kandydata.