Kazachstan odwołał paradę wojskową z okazji Dnia Zwycięstwa

Ministerstwo Obrony Kazachstanu ogłosiło 24 kwietnia, że parada wojskowa poświęcona Dniu Obrońcy Ojczyzny (7 maja) i Dniu Zwycięstwa (9 maja) nie odbędzie się z powodu oszczędności.

„Nie planuje się przeprowadzenia defilady wojskowej w Kazachstanie w 2023 roku ze względu na oszczędności budżetowe, a także ze względu na konieczność rozwiązania innych problemów. W szczególności priorytetem jest utrzymanie wymaganego poziomu gotowości bojowej i mobilności jednostek Sił Zbrojnych Kazachstanu” – poinformowała służba prasowa Ministerstwa Obrony Kazachstanu.

Jednocześnie zauważono, że zaplanowano wydarzenia wojskowo-patriotyczne i odbywają się na nadchodzące święta, honorując szczególnie wybitnych żołnierzy. Zorganizowano również prace mające na celu utrwalenie pamięci o żołnierzach kazachstańskich, którzy zginęli w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, oraz relacjonowanie ich wyczynów w mediach.

„Bardziej szczegółowe informacje na temat innych działań do 7 i 9 maja zostaną opublikowane na stronie internetowej ministerstwa w najbliższej przyszłości” – poinformowało Ministerstwo Obrony. Parada wojskowa z okazji Dnia Zwycięstwa i Dnia Obrońcy Ojczyzny nie odbyła się w Kazachstanie w 2022 roku.

Ministerstwo Obrony Kazachstanu wyjaśniło decyzję w podobny sposób: chęć zaoszczędzenia środków budżetowych. Ostatni raz parada wojskowa odbyła się 7 maja w Kazachstanie w 2018 roku, 9 maja – w 2019 roku. W 2020 i 2021 roku nie było żadnych wydarzeń z powodu zagrożenia rozprzestrzenianiem się zakażenia koronawirusem.