Rośnie zainteresowanie kirgiskimi paszportami ze strony Rosjan

Rosjanie wykazują rosnące zainteresowanie uzyskaniem kirgiskich paszportów jako drogi ucieczki z ich kraju – który został odizolowany po inwazji Moskwy na Ukrainę na początku zeszłego roku. Prywatne rosyjskie firmy promują paszport kirgiski jako klucz do drzwi do późniejszego podróżowania, studiowania i życia w krajach zachodnich.

Setki tysięcy Rosjan uciekło ze swojego kraju od czasu inwazji, obawiając się ekonomicznych skutków wojny i ryzyka zaciągnięcia do sił zbrojnych. Osoby z zamożnych środowisk kupiły domy i stworzyły firmy w krajach takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tajlandia i Izrael, torując sobie drogę do długoterminowego pobytu w takich miejscach.

Wielu Rosjan, głównie z klasy średniej, wyjechało do sąsiednich krajów, takich jak Armenia, Gruzja, Uzbekistan, Kazachstan i Kirgistan. Rosyjska firma Open The World oferuje usługi uzyskania obywatelstwa kirgiskiego dla rosyjskich klientów za stosunkowo przystępną cenę 1 500 USD w ciągu 18 miesięcy.

Nie wiadomo, ilu Rosjan ubiegało się o paszporty kirgiskie za pośrednictwem takich prywatnych firm lub innych kanałów. Jednak oficjalne dane z Biszkeku wskazują, że liczba obywateli Rosji ubiegających się o paszport kirgiski wzrosła czterokrotnie od początku konfliktu w lutym 2022 r.

Departament Rejestracji Ludności Kirgistanu twierdzi, że 1 631 obywateli Rosji złożyło wniosek o paszporty kirgiskie między styczniem a końcem września 2022 r. To ponad 400-procentowy wzrost w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r., Kiedy 385 obywateli Rosji ubiegało się o obywatelstwo kirgiskie.

Agencja podała, że w sumie 226 i 603 obywateli Rosji otrzymało obywatelstwo kirgiskie odpowiednio w 2021 i 2022 roku. Około 30 000 Rosjan podobno przybyło do Kirgistanu w 2022 roku w największej migracji Rosjan do tego kraju od dziesięcioleci. Moskwę i Biszkek, łączą bliskie więzi polityczne i gospodarcze. Rosja gości setki tysięcy kirgiskich pracowników migrujących, których przekazy pieniężne stanowią kluczowe źródło dochodu dla wielu gospodarstw domowych w kraju Azji Środkowej.

Kirgistan i Rosja nie mają paktu o podwójnym obywatelstwie. Ale prawa w obu krajach pozwalają swoim obywatelom posiadać wiele narodowości. Sąsiad Kirgistanu, Tadżykistan, podpisał umowę o podwójnym obywatelstwie z Rosją w 1990 roku. Tysiące Tadżyków uzyskało rosyjskie paszporty w ostatnich latach po tym, jak Moskwa uprościła prawo o obywatelstwie dla osób z innych krajów byłego Związku Radzieckiego, aby poradzić sobie z kryzysem demograficznym w Rosji. Nie wiadomo jednak, czy Rosjanie również uzyskują tadżyckie paszporty od początku wojny na Ukrainie.