Kazachstan: Partia rządząca wygrywa wybory parlamentarne

Partia Amanat zdobyła większość miejsc w wyborach powszechnych w Kazachstanie, które według międzynarodowych obserwatorów wykazały pewien postęp w stosunku do poprzednich głosowań. Amanat zdobyła około 54 procent głosów oddanych na 98 miejsc w izbie niższej.

Pięć innych partii przekroczyło 5-procentowy próg wyborczy, aby wejść do parlamentu. Według Centralnej Komisji Wyborczej nieco ponad połowa z 12 milionów uprawnionych do głosowania poszła do urn. Wybory parlamentarne zakończyły cykl polityczny po protestach w zeszłym roku, w których zginęło ponad 200 osób.

„Demokracja jest procesem, który wymaga stałej uwagi i poświęcenia. Zauważyliśmy pewne pożądane ulepszenia, w tym związane z prawem wyborczym, ale Kazachstan osiągnie wyznaczony cel polityczny demokratycznego rozwoju tylko wtedy, gdy będą kontynuowane reformy” – powiedziała 20 marca Irene Charalambides, specjalna koordynatorka i liderka obserwatorów z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Głosowanie nastąpiło po czerwcowym referendum, które oznaczało koniec specjalnych przywilejów dla byłego wieloletniego przywódcy kraju Nursułtana Nazarbajewa i przedterminowych wyborach prezydenckich w listopadzie, które dały 69-letniemu urzędującemu Kasymowi-Żomartowi Tokajewowi nową siedmioletnią kadencję prezydencką. Przedterminowe wybory były pierwszymi od 2004 roku, w których kandydaci bez przynależności partyjnej mogli ubiegać się o miejsca w izbie niższej, zwanej, w ramach pakietu reform wyborczych zainicjowanych przez Tokajewa.

29 miejsc w parlamencie jest dostępnych dla kandydatów z okręgów jednomandatowych, a reszta jest zarezerwowana dla kandydatów z list partyjnych. Powrót jednomandatowych okręgowych dodał nieco kolorytu głosowaniu zdominowanemu przez kandydatów partyjnych. Ubiegłoroczny kryzys zakończył karierę polityczną Nazarbajewa, który zrzekł się pozostałych stanowisk na rzecz Tokajewa, jednocześnie zaprzeczając pogłoskom o rozłamie ze swoim protegowanym.