Kazachstan: Giełda Papierów Wartościowych wyklucza akcje niektórych rosyjskich spółek z notowań

Kazachska Giełda Papierów Wartościowych (KASE) wykluczyła akcje niektórych rosyjskich spółek z notowania – powiedziała prezes zarządu KASE Alina Aldambergen.

„Wynikało to przede wszystkim z reżimu sankcji. Po drugie, z trudnościami rozliczeń i handlu papierami wartościowymi między Rosją a Kazachstanem. W tej chwili podjęliśmy decyzję o wycofaniu z obrotu wielu z tych papierów wartościowych.” – powiedziała Aldambergen.

Według portalu Forbes.kz, 1 marca 2023 roku Giełda Papierów Wartościowych w Kazachstanie zawiesiła obrót papierami wartościowymi 11 rosyjskich emitentów, w tym akcjami zwykłymi Aerofłotu, Gazpromu, Norylskiego Nikielu, Łukoilu, Magnitu, Rostelecomu i Yandexu. Od 15 lutego 2023 r. są one wyłączone z listy KASE. Prezes Aldambergen zauważyła, że istnieje pewien reżim sankcji, a w ciągu ostatniego roku giełda kazachstańska wzmocniła jego przestrzeganie.

Współzałożyciel i były szef rosyjskiej firmy Yandex Arkady Volozh zrezygnował z stanowiska w zarządzie Yandexu i opuścił stanowisko dyrektora generalnego firmy po tym, jak został umieszczony na liście sankcji UE z powodu inwazji Rosji na Ukrainę. Jego aktywa w Europie zostały zamrożone.