Były prezydent Turkmenistanu staje na czele Rady Ludowej

Były prezydent Turkmenistanu Gurbanguły Berdymuhamedow został oficjalnie mianowany przewodniczącym Rady Ludowej (Halk Maslahaty) w ramach nowego mandatu jako niezależnego organu ustawodawczego.

Przemianowanie Rady Ludowej jako izby reprezentantów parlamentu w „najwyższy organ władzy ludowej” ogłoszono 21 stycznia, a Berdymuhammedow został umieszczony na jej czele dekretem prezydenckim jeszcze tego samego dnia.

Prezydentem Turkmenistanu jest syn Gurbanguły Berdymuhamedowa, Serdar Berdymuhamedow, który w zeszłym roku objął to stanowisko po rządach ojca. 21 stycznia Serdar Berdymuhamedow podpisał ustawę przyznającą jego ojcu tytuł „narodowego przywódcy narodu turkmeńskiego”.

Rada Ludowa będzie teraz oddzielona od parlamentu i będzie najwyższą władzą w nadzorowaniu wszystkich gałęzi rządów z prawem do zmiany konstytucji, przyjmowania ustaw konstytucyjnych oraz określania polityki wewnętrznej i zagranicznej. Członkowie rady nie są wybierani i składa się z urzędników, przedstawicieli regionalnych oraz prominentnych członków związków zawodowych i organizacji publicznych.

Reforma struktury parlamentu, aby ponownie uczynić go organem jednoizbowym, najwyraźniej ma na celu uczynienie Gurbanguły Berdymuhamedowa najważniejszym przywódcą byłej republiki radzieckiej. We wrześniu 2020 roku senior, który był prezydentem w latach 2006-2022, przekształcił jednoizbowy parlament w dwuizbową władzę ustawodawczą, ogłaszając utworzenie nowej izby wyższej, Rady Ludowej, i ogłaszając się jej przewodniczącym, mimo że konstytucja nie pozwalała prezydentom kierować takim organem.