Bank Światowy przekaże Tadżykistanowi 15 mln USD na projekt elektrowni wodnej Rogun

Rada Dyrektorów Banku Światowego zatwierdziła bezzwrotną pomoc techniczną w wysokości 15 mln USD w celu poprawy realizacji projektu Rogun HYDRO, podało biuro banku.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju (IDA) zapewnia fundusze w celu wsparcia rządu Tadżykistanu w poprawie struktur finansowych i handlowych projektu elektrowni wodnej Rogun.

Budowany projekt elektrowni wodnej Rogun może przynieść znaczne korzyści gospodarcze, społeczne i środowiskowe Tadżykistanowi i innym krajom Azji Środkowej, jeśli zostanie wdrożony w sposób zrównoważony finansowo, środowiskowo i społecznie.

Po zakończeniu projekt Rogun Hydropower będzie miał kluczowe znaczenie dla zaspokojenia krajowego zapotrzebowania Tadżykistanu na energię elektryczną, zwłaszcza w okresie zimowym, a także dla wsparcia sąsiednich krajów poprzez eksport nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej. Ponadto, jako niezawodne źródło czystej i niedrogiej energii elektrycznej, projekt Rogun HYDRO może przyczynić się do dekarbonizacji regionu Azji Środkowej.

Dotacja ma na celu sfinansowanie zatrudnienia ekspertów ds. bezpieczeństwa zapór oraz ochrony środowiska i społeczeństwa, aby pomóc w niezbędnych ulepszeniach, które dostosują projekt Rogun do nowoczesnych wymagań przemysłu hydroenergetycznego i zgodnie z ramami polityki środowiskowej i społecznej Banku Światowego.

Rogun HPP będzie największą elektrownią wodną w Azji Środkowej, o mocy zainstalowanej 3600 MW. Roczna wielkość produkcji energii elektrycznej po pełnym uruchomieniu stacji wyniesie od 13 do 17 mld kilowatogodzin. Jest to około 65%-85% rocznej produkcji energii elektrycznej wszystkich mocy operacyjnych w kraju.

Ogólnie rzecz biorąc, planowane jest zainstalowanie sześciu jednostek w maszynowni stacji, z których moc projektowa każdego wyniesie 600 MW. Uruchomienie ostatniej jednostki stacji zaplanowano na 2029 rok. Oczekuje się, że budowa stacji zostanie w pełni ukończona do 2033 roku.