Uzbekistan: Wiosną referendum w sprawie zmiany konstytucji?

Powszechne referendum w sprawie zmian w Konstytucji Uzbekistanu planowane jest na wiosnę przyszłego roku. O tym informują uzbeckie portale. Z informacji wynika, że ​​obecnie rząd pracuje nad zaproszeniem społeczeństwa do udziału w przedstawianiu propozycji zmian. Zgodnie z prawem obywatele Uzbekistanu, parlament i prezydent mogą zainicjować referendum.

Obserwatorzy spodziewali się, że prezydent Mirzijojew ogłosi datę głosowania w swoim specjalnym przemówieniu 20 grudnia, ale tak się nie stało. Prezydent powiedział, że prace nad poprawą Konstytucji trwają.

Projekt wprowadzenia zmian został poddany dyskusji publicznej 26 czerwca br. Wśród ponad 100 poprawek zaproponowano usunięcie artykułu o suwerenności Karakałpakstanu. W dniach 1-2 lipca w stolicy republiki Nukusie protestowali przeciwko niemu okoliczni mieszkańcy, wybuchł chaos i polała się krew.

Jeśli poprawki zostaną przyjęte, kadencja prezydenta Szawkata Mirzijojewa prawdopodobnie nie będzie liczona i będzie mógł startować w kolejnych wyborach.